» 
»
 

29 ilde vergi dairesi başkanlığı kuruluyor

Bakanlar Kurulu, aralarında İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük illerin de yer aldığı 29 ilde vergi dairesi başkanlıkları kurulmasını kararlaştırdı.

Bakanlar Kurulu, aralarında İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük illerin de yer aldığı 29 ilde vergi dairesi başkanlıkları kurulmasını kararlaştırdı.

IMF'yle yapılan stand-by anlaşmasının ön koşulu olarak yasalaştırılan Gelir İdaresi Yasası kapsamında Bakanlar Kurulu hangi illerde vergi dairesi başkanlıkları kurulacağını belirledi. Bakanlar Kurulu kararına göre, 29 ilde birer tane vergi dairesi başkanlığı kurulacak.

Bu iller şöyle:
Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Mersin, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Muğla, Sakarya, Samsun, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa, Zonguldak. Böylece yasayla kurulması öngörülen 100 vergi dairesi başkanlığından 29’u kurulurken, yasaya göre vergi dairesi başkanlığı kurulmayan yerlerde vergi dairesi müdürlükleri oluşturulacak. Gelir İdaresi Yasası’na göre, vergi dairesi başkanlıkları, mükellef tespiti, vergi ve benzeri yükümlülüklere ilişkin tarh, tahakkuk, tahsil, terkin, tecil, iade, ödeme, muhasebe ve benzeri işlemleri yapacak. Yargı işlemlerinde de vergi dairesi başkanlıkları yetkili olacak. Vergi dairesi başkanlıkları içinde, “mükellef hizmetleri, vergilendirme, denetim, tahsilat ve hukuk işleri, muhasebe, insan kaynakları, destek hizmetleri ve benzeri fonksiyonlar için grup müdürlükleri ve bunlara bağlı müdürlükler ile yetki alanlarında ekonomik analizler yapmak ve mükellef hizmetlerini en yakın yerden sunmak üzere şubeler kurulacak.

 

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *