» 
» 
Gol Sesi

Gol Sesi

Cüneyt ÖRKMEZ

Yarın sabah dünyanın hangi ülkesinde uyanmak istediğimi sorsalar hiç şüphesiz Türkiye’yi seçerdim. Bu ülkenin dinamizmi ve bunun gündemine yansımalarına sahip bir başka ülkenin var olduğunu sanmıyorum. O yüzden bu memlekette habercilik dahili meslekler kadar tercihi önemli ve doğal bir iş olamaz.

OSTİM Gazetesine ilk yazımı yazmaya koyulduğumda gündem, sıcak yaz rehavetinin çok ötesinde haber değerinde olaylarla dolu. Seçim sonrası gündemi henüz taze flaşlarla doluyken gündeme son flaş haberler futboldan geldi.

Yaz ayıdır, tatil ayıdır. Orman yangınları ve plaj sıcakları, ramazan öncesi gıda fiyatları gibi muhtemel haberlerin ötesine geçen ekstra sıcak bir yaz yaşıyoruz. Hastası çok futbol ligleri tatil, spor sayfaları farazi transfer haberleri haricinde pek renksizken, gelen haberler flaş ama pek tatsız. Futbol zevkimize limon sıktıran cinsten tatsız. Yazma önceliğim ekonomi olsa da bir yazıyı bazen iki yakalı gömlek gibi bir yakada ekonomi ile diğer yakaya iliklemeye bayılıyorum. Evet, futbol ve ekonomi. Bu ülkede futbol ekonomiye her yönden dokunur. İş adamımız, kadınımız, yöneticimiz, çalışanımız çoluk çocuk, futbolsuz yaşanmaz. Takım kötüyse moral kötü, moral kötüyse işlerin gidişatına dokunacak insan motivasyonu da kötüdür. Verim düşer ya da artar takım yener ya da yenilirse. Sektördür Futbol. Çok önemli bir sektörüdür. Hem imalat hem de hizmet sektörüdür. Ürettiği alınır satılır. Sundukları para verilir izlenir. Reklamı boldur futbolun. Ürünü ise goldür, sporun çok ötesinde saha içi ve dışı faaliyetleri ile sevdalısı, taraftarı çoktur futbolun.

Önemli sanayici ve iş adamlarımız içerisinde kulüp yöneticiliği ile de adından söz ettiren önemli simalarımız var. Dünyanın onca işi arasında bu futbola olan merakı ve onun üzerine yapılan yatırımları ekonominin bir parçası olarak görmek mi gerek? Bazı işler vardır ki onların kar amacı güden tarafları dışında sosyal öncelikleri ön plandadır. O işlere girerken bu önceliklerinizi göz ardı etmemeniz gerekir. Tıpkı sağlık sektörü gibi. Sağlık sektörüne yatırım yaparken bir girdi maliyeti gibi insani değerlerinizin hesabını yapmanız gerekir. O değerlerin bir insan yaşamına özdeş maliyetlerini kendi açınızdan çıkarmanız belki de bazı durumlar karşısında hesabı hiç yapmadan üzerini çizmeniz gerekebileceğinizi bilmeniz gerekir. Bu futbol konusu bizde de bir çok ülkede de bir spor faaliyetinin çok ötesinde bir anlam kazandı.
Sosyal bir faaliyetin çok ötesinde, devasa ekonomik faaliyetlere dönüştü. Yazılı ve görsel medya açısından kapsadığı alan uçuk kaçık boyutlarda. Tartışma programları sabahları bulan cinsten. Yazarı çizeri konuşanı ne bol bir iş oldu bu futbol. Rekabetin olduğu her alanda kazanmak güzeldir. Rakiplerle yarış güzel sonuçlar, daha iyi hizmet ve ürün demektir. Her alanda başarılı çabalar sonucu kazanana saygı duymak gerekir. Hayatın her aşamasında gol atmak kadar yemekte var. Kaybetmek ya da kazanmayı hayati meseleler haline getirip kazanmak adına her yolu mübah görmemek, zorlamamak lazım.

Seçimler, siyasi tartışmalar, yeni hükümet, yeni kabine, yeni yeni bakanlıklar, ekonomik çıkarlarımız açısından yakın ilişikler içerisinde olduğumuz Arap ülkelerinde meydana gelen ve hala devam eden gelişmeler gündemde yerini koruyor. Bu arada ekonomi açısından güzel haberler de var. Türkiye; ABD, Japonya, Almanya, Rusya ve Brezilya’nın ardından nüfusu 70
milyonun üzerinde olan ülkeler arasında kişi başı gelirde 10 bin doların üzerinde 6. Ülke konumuna yükselmiş. Başka gelişmişlik göstergelerinde de böyle olsak keşke. İşsizlik rakamları uzun bir aradan sonra yeniden yüzde 9’la tek haneli rakamlara indi. Her iki gelişmede de özel sektörün payı büyük. İç pazarımızda önemli bir dinamizm var. Bu dışarıdan da çok iyi izlenebiliyor. Farklı sektörlerin yabancı temsilcileri ile yaptığımız görüşmeler, onlardan duyduklarımızda bu yönde.

Başta dediğimiz gibi bu ülkede uyanmak güzel. Aklı olan sıkılmaz. Dinamizmi ve potansiyel fırsatları ile girişimciye yeni fırsatlar sunan böyle bir ülke için efor sarf etmek spor yapmak gibi, futbol oynamak gibi zevkli olmalı. Sanayicimiz, iş adamımız antrenmanlı. Yeni hükümet ve istikrarlı yönetimin yeni transferleri ile ekonomide yeni goller atmak ve hak ederek kazanmak dileğimiz olsun. Gol sesi duymak güzeldir.

2 Mayıs 2016 Pazartesi 11:57
Tüm Yazıları

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *