Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Dünyanın Önde Gelen İktisatçıları OSTiMTECH’de Buluşacak

2019-2020 eğitim döneminde kapılarını açan OSTİM Teknik Üniversitesi, Ekim ayında uluslararası bir etkinliğe ev sahipliği yapacak. İktisadi planlama ve sanayi politikalarının masaya yatırılacağı Uluslararası Akıllı İktisadi Planlama ve Sanayi Politikaları Konferansı (SEPIP 2019) 15-17 Ekim tarihleri arasında üniversite yerleşkesinde gerçekleşecek.
Ostim Editör
27 Ağustos 2019 12:18

Columbia Üniversitesi ve Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Örgütü’nün (UNCTAD) iş birliği ile düzenlenen SEPIP; iktisadi kalkınma ve rekabet gücünün artırılmasını hedefleyen sanayi politikaları ve iktisadi planlama konularındaki akademik çalışmaların ve karar alıcıların tecrübelerinin paylaşıldığı bir platform olarak tasarlandı. SEPIP 2019’a, İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRIC), Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Ankara Kalkınma Ajansı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ve PTT de destek veriyor.

Dünyanın önde gelen iktisatçıları katılacak

Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde hızlı ve sürdürülebilir büyümenin sağlanmasında önemli rol oynayan iktisadi planlama ve sanayi politikalarının tartışılacağı SEPIP 2019'a; yurt içi ve yurt dışında üniversite ve araştırma merkezlerinde görev alan akademisyen, araştırma görevlisi ve araştırmacılar, yapısal dönüşüm, kalkınma ve sanayi politikaları alanında uzman veya bu alanlarda çalışmalarda bulunan kamu görevlileri katılacak.

İlk gün gerçekleştirilecek konferansın konuşmacıları arasında çeşitli ülkelerden eski bakan ve bakanlık temsilcileri dahil olmak üzere çeşitli karar alıcılar, Columbia Üniversitesi’nden Sınai Kalkınma konusuna yönelik araştırmaları ile tanınan Profesör Eric Verhoogen, Parma Üniversitesi Ekonomi ve Ticari Bilimler Bölümü’nden Profesör Franco Mosconi, UNCTAD Ekonomik İlişkiler Uzmanı Piergieuseppe Fortunato, Marmara Üniversitesinden Mustafa Erdoğdu gibi, alanlarında dünyanın önde gelen iktisatçıları yer alacak. Konferansın konu başlıkları arasında; Sanayi Politikalarının Etkenliği ve Teknoloji Dağılımı ile Teknolojik Gelişim ve Sınai Kalkınma bulunuyor.

SEPIP kapsamında, OSTİM Teknik Üniversitesi ve UNCTAD ortaklığı ile gerçekleştirilecek Uygulamalı Sanayi Politikaları Uluslararası Sonbahar Okulu ve Çalıştayı’nda, OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek ve UNCTAD’dan Piergieuseppe Fortunato tarafından verilecek eğitimlere pek çok ülkeden akademisyen katılacak. Yoğun ilgi nedeniyle katılımcı sayısının sınırlandırıldığı çalıştayda geleceğin kalkınma öncelikli sanayi politikaları şekillendirilecek.

 

İlgili Görseller
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.