» 
» 
Kobiler ve Girişimcilik

Kobiler ve Girişimcilik

Fettah GÜVENTÜRK

Girişimcilik, insan gelişiminin parçasıdır. Genelde ticari ve sanatsal alanlarda görülen girişim ruhu; Bilgi ve terübe teknoloji, finansla birleşerek teşebbüs olarak ortaya çıkar. Cesaret teşebbüsün doğumunda önemli bir motivasyon faktörüdür.
Teşebbüsün bir hizmet veya üretim amacıyla istihdam kullanılarak oluşturduğu işletmeler “kutsal birer kurum” olup ibadetle eşdeğerdir. Belirli bir planlama sonucu oluşturulan bu işletmelerde; çalışmak, tasarruf, dürüstlük, güven gibi unsurlar başarının anahtar kavramlarıdır.
Bilgi, tecrübe ve kısmen finans birikimi sonucunda doğan KOBİ'ler genelde girişimcilik için birer örnektir. Ancak birçok imkânları sınırlı olan KOBİ girişimciliğinin başlangıçta destek ve teşviki, ülke nezdinde yaratacakları katma değerin büyük olmasını sağlar.
Girişimcilerin hepsinde gerekli olan tüm unsurlar aynı anda bulunmaz. Birbirini tamamlayacak tarzda girişimciler müşterek (ortaklık) işletme kurarlar. Bu tarz işletmelerde en çok gerekli olan unsur, güven ve itimat'dır. Bu duyguların kuvveti oranında; ortaklıklar kuvvetli ve uzun ömürlü olur.
Günümüzde değeri artan bir diğer önemli unsur; bilgi ve tecrübe'dir. Bilgi ve tecrübesini bir proje formatı ile sunabilen işletmelere başta KOSGEB ve TÜBİTAK, AB, İZKA olmak üzere bir çok kurum ve kuruluşun desteği mevcuttur.
Girişimciliğin teşviki OECD üyesi ülkelerde, yeni gelişmekte olan ekonomilerin gündeminde ilk sıraları almaktadır. Zira girişimler; sermaye, yenilik ve beceriyi bir araya getiren büyüme katalizörleridir. Yenilikçi değişimlerin yaşandığı bu çağda girişimciler özel değeresahiptir.
Özellikle girişimcilik koşullarını yetersiz olduğu, yeni oluşmakta ve kalkınmakta olan ekonomilerde firma kurma dinamiğine yardımcı olacak bir ortamın yaratılması büyük önem arz etmektedir.
Girişimciliğin, üniversite öncesinden başlayarak özendirilmesi gerekmektedir. Hatta girişimcilik üzerine dersler dahi gereklidir. Kısacası girişimciliğin her ortamda desteklenmesi, büyütülmesi yaşatılması ve şirketlerin kuruluşlarının kolaylaştırılması ana hedef olmalıdır. İşi gönlüyle ve beyniyle sahiplenenler işin gelişiminin teminat ve referansıdır.
Girişimciliğini tanınmış, marka boyutlarına getirmiş başarılı iş adamlarının muhtelif platformlarda; örnek motivasyon, öğretici konferanslar vermesi girişimciliği hızlandırır.

“Girişimin anahtarı: bilgi, tecrübe, cesaret; ticaretin sermayesi: güven”

2 Mayıs 2016 Pazartesi 12:00
Tüm Yazıları

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *