!-- Go to www.addthis.com/dashboard to customize your tools -->
» 
» 
Kurtuluşumuzun anahtarı: İhracat ve komşularımız…

Kurtuluşumuzun anahtarı: İhracat ve komşularımız…

Fettah GÜVENTÜRK

ÜRETİM, İHRACAT; her ortamda ve sıkça yazılı ve sözlü olarak ifade edilmesine rağmen, yeteri kadar arzu edilen hedeflere ulaşamadık.
Faizlerin düşerek, bir numaralı sorun olan finansman konusunda alınan önlemler ile yatırım ve ÜRETİM tekrar düşünülebilir hale gelmiştir. Özellikle işletme sermayesi darboğazı nedeniyle kilitlenen İŞYERİ KAPILARI açılmaya başlanmıştır.
Başlayan bu iyimserliğin devamı için;

• İstikrarın dolayısıyla GÜVEN ortamının tam iyileşmesine yönelik tedbirleri elden bırakmamak,
• Üretim kapasitesinin yükselmesi için özellikle ve öncelikle İŞLETME sermayesi temininin kolaylaştırılması,
• İHRACATIN daha çok artması için; başta “ KUR sorunu olmak üzere bürokratik engellerin tamamen kaldırılması.

Ayrıca, ülkemizin stratejik önemi haiz, komşularımızın (Orta Doğu Ülkelerinin) durumu göz önüne alınarak birkaç önemli husus ve tedbiri de ihmal etmemek gerekli.
Bilindiği gibi yakınlık, Transport ve İLETİŞİM bir avantajdır. Ananevi ve dini ortak değerlerde göz önüne alındığında bu ülkelerde POTANSİYEL İHRACAT kapasitesi yatmaktadır.

ANCAK, şu hususlar unutulmamalıdır;

• Bu ülkelerin genelinde halen çok büyük boyutlu bürokrasi mevcuttur.
• Ülkelerimiz arasında yaratılmış bir ölçüde GÜVENSİZLİK vardır.
• Bu ülkelerin ticaretinde Çin, Hindistan, Rusya ve Avrupa ülkeleri genelde hakim olup, büyük ölçüde REKABET söz konusudur.
Kalite düşüklüğü bir yana, radikal teşvik tedbirlerinin uygulanması ile bu tür ülkelerde uzun vadeli anlaşmalar yapılmıştır.
Bu dezavantajların izalesi hususunda;
- İkili anlaşmaların gözden geçirilmesi ve yumuşatılması Fuar ve Diplomatik ziyaretlerin arttırılması,
- Söz konusu ülkelerdeki temsilciliklerin çok ciddi şekilde motive edilip büyük sorumluluk verilmesi, zira bu makamların ülkemiz kaderini yakından etkilediği görüşüyle hata yapmalarına meydan verilmemesi,
- Ülkeler arası firmalar ve kuruluşların sektörel bazda birbirini çok iyi tanıma ve iletişim kurma imkânlarının hazırlanması gereklidir.
Bu ülkelerde İHRACAT yapan zaman zaman seyahat ve ikili görüşmelerimizde konuya önemli ölçüde vakıf sanayici, ihracatçıların görüş ve tecrübelerinden yararlanarak alınacak benzeri önlemler, bu ülkelerde etkin dış ticaret uygulamaları ile İHRACATIMIZIN önemli ölçüde artacağı, ülkemizin EKONOMİSİNDE iyileşme olacağı inancındayız.

2 Mayıs 2016 Pazartesi 12:03
Tüm Yazıları

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *