» 
» 
Nitelikli insanımızdan daha çok makinamız var

Nitelikli insanımızdan daha çok makinamız var

Atilla ÇINAR

Teknolojideki olağanüstü gelişmelerin bir sonucu olarak toplumların refah düzeyi artarken, refah düzeyindeki artış da doğal olarak tüketimi körüklemekte. Özellikle kütle tüketim malzemelerinin üretilmesiyle ilgili problemlerini zaten çözmüş olan dünya işletmeleri ise artan tüketimi karşılamak için durmadan üretmekte. Otomobilden beyaz eşyaya, oyuncaktan elektronik ekipmana ve hatta uçaktan silaha tüm ürünlerin üretim miktarları sürekli artıyor. Örneğin motorlu araç üretimindeki artışlara bakılacak olursa, 1999’da 56,2 milyon olan dünya toplam motorlu araç üretimi 10 yıl sonra 70 milyon rakamını aşmış. Küresel kapitalizmin 2008-2009 yıllarında yaşadığı ve dönem dönem de yaşayacağı krizlere rağmen öngörüler bu artış yöneliminin sürüp gideceğini göstermekte.
Üretim böylesine artarken dünyanın birçok ülkesinin yanında bizim ülkemiz de haklı olarak bu büyüyen üretim pastasından daha fazla pay almaya çalışmakta. Öte yandan, üretim pastasından pay almayı eskiye göre daha kolaylaştıran gelişmeler var. Bu gelişmelerin başlıcaları sayılacak olursa:
- Dünyanın büyük şirketleri komponent üretimi ile uğraşmak yerine, yalnızca tasarım, montaj ve test faaliyetlerinde yer almayı tercih ediyor. Komponent üretimini ise maliyetler açısından avantaj sağlaması koşuluyla dünyanın her köşesine yayıyor.
- Doğru programlandığında hızlı ve kaliteli üretebilmenin temel araçlarından olan CNC tezgahların yaygınlaşması üretimin artık dünyanın her yerinde yapılabilmesini kolaylaştırıyor.
- İletişim teknolojileri teknik resimleri ışık hızıyla yerine ulaştırırken, ulaşım ve iletimdeki gelişmeler de ürünlerin montaj hatlarına daha hızlı ve daha düşük maliyetlerle ulaşabilmesini sağlıyor.
- Bunların bir sonucu olarak da, sürekli tüketilen tüketim malları neredeyse artık dünyanın her yerinde üretilebiliyor.

Şartların bu hali aldığı günümüz dünyasının herhangi bir yerinde teknik resimleri doğru okuyabilen, CNC üretim araçlarını doğru programlayan ve prosesin diğer parametrelerini (takım, ölçüm ekipmanı, kesme sıvısı vb.) doğru seçebilenlerin büyüyen üretim pastasından aldıkları paylar da büyüyor.
Pek çoğumuzun bildiği bu durum tespitinden sonra, içinde yaşadığımız ülkeye dönüp durumumuzun nasıl olduğuna bakacak olursak:
Son yıllardaki nakit para bolluğunun da bir sonucu olarak CNC tezgah sayımız çok arttı. Bu alanda yapılan bir istatistik olup olmadığını bilmiyoruz. Ancak en azından OSTİM OSB ve İVEDİK OSB ile ilgili gözlemlerimiz CNC tezgah sayısının durmadan artmakta olduğunu açıkça göstermekte. Birçok işletme sahibinden şu sözler sıklıkla işitilmekte: Makina almak kolay, yeter ki iş olsun! Yazının başında açıklanmaya çalışıldığı gibi iş de var. Bu durumda herkes makina almaya çalışıyor. Bu alanda adeta bir yarışın olduğunu, bir çok küçük işletme sahibinin komşusuna, rakip olarak gördüklerine, daha önce ortak olup ayrıldıklarına bakarak CNC tezgah almakta olduklarını görüyoruz.
Ancak bu tezgahları alıp atolyeye indirmekle iş bitmiyor. Bu tezgahlar ancak doğru programlanabilirse, doğru takımlarla işlem yapılırsa, uygun soğutma ve kesme sıvıları kullanılabilirse verimli çalıştırılabilir. Bunları da yalnızca bu konuda eğitilmiş, eğitiminin üzerine deneyim de katmış ve yetkinleşmiş teknik elemanlar yapabilir. İşte burada büyük bir sorun yaşıyoruz ve daha önce ‘tezgah almak kolay, yeter ki iş olsun’ diyen işletme sahiplerinden şunu duymaya başlıyoruz: ‘Tezgah var, iş de var, ama işi yapacak eleman yok!’
Evet başlıktaki iddia yanlış değildir: Artık nitelikli insanımızdan daha fazla CNC tezgahımız var. Ama biz çoğu zaman binlerce dolar ödeyerek satın aldığımız bu değerli makinaları gerekli eğitimleri alamamış, yeterli deneyimi olmayan operatörlere teslim etmek zorunda kalıyoruz. Bu da kısa vadede tezgahların verimliliğini dolayısıyla da işletmelerimizin rekabet gücünü düşürürken, uzun vadede makinaların hızlı yıpranmasına ve işletme sabit sermayesinin zayıflamasına neden oluyor.
Bu durumda eğitim sistemimizin gözden geçirilmesi ve gerekli değişikliklerin hızla yapılması ülkemizin rekabet gücünün artırılması için kaçınılmaz gözüküyor. Aksi takdirde hiçbir altyapısı olmayan alanlara lüks konut dikmeye benzeyen ve hiç de rasyonel olmayan bu durum sürerken, bizler küresel alanda rakiplerimiz olan bazı ülkelerden CNC tezgahlar alarak onlara kaynak aktarmaya devam edeceğiz.

2 Mayıs 2016 Pazartesi 12:14
Tüm Yazıları

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *