» 
» 
Organize Sanayi Siteleri ve KOBİ’ler…

Organize Sanayi Siteleri ve KOBİ’ler…

Fettah GÜVENTÜRK

Ülkemiz sanayileşmesinin başladığı 1950’li yıllarda özel girişimcilik mahalle aralarında, hatta apartman altlarında kendini göstermeye başlar.

Müteakip yıllarda başlayan küçük sanayi siteleri oluşumu başlangıca göre önemli birer atılımdır. Ancak sanayileşmeye yeni başlamanın sonucu olarak gerek planlama gerekse teslim süreleri olarak birçok hatalar görülür. Bu hatalar girişimcilerin çoğunu kendi kaderiyle baş başa bırakır. Ortaklıklar özellikle yurtdışı insanlarımızın içinde olduğu kuruluşlar ile girişimcilik önemli mesafe alır.

Ülkemiz için stratejik önem taşıyan bu teşebbüsler yurt dışından önemli ölçüde tecrübe ve sermayenin gelmesine vesile olursa da bazı hatalar sonucu girişimcilik hareketi yine kan kaybeder.

1960’lardan sonra başlayan Organize Sanayi Bölgesi hareketi Bursa, Manisa, Konya, Gaziantep gibi yörelerde sanayinin lokomotif rolünü oynar.
Bir yandan Küçük Sanayi siteleri, bir yandan da Organize Sanayi Bölgeleri teşebbüs ve kuruluşları devam ederse de süreçlerin uzaması, uzayan süreç içinde şartların ve değerlerin değişmesi KOBİ’lerin yer ihtiyacını hep ön planda tutmaktadır.

İstanbul İkitelli, Ankara Ostim, Konya ve birçok şehirlerimizdeki organize bölgeleri fazla sayıda kooperatif gücü ile doğmuş organizelere örnek gösterilebilir.

İzmir’de Atatürk Organize Sanayi Bölgesi ile, bilahare organize statüsüne kavuşan Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi bitirilen iyi örneklerdir. İzmir ve civarında başlanan çok sayıda devam eden Organizeler girişimcilerin ümidi ve beklentisi. Çevremize baktığımızda çok sayıda KOBİ’nin yer ihtiyaçlarının had safhada olduğunu görebiliriz. Birçok işletmenin yerleşim büyüklüğü oranınca üretimlerinin artacağı kesin bir görüştür.

Ülkemizin bir numaralı konularından birinin işsizlik olduğu, iş ve aşın yeni işyeri kamudan daha ziyade özel girişimden beklendiği günümüzde ülkemizin kalkınma hareketi olarak gösterilebilecek çok sayıda OSB olmasına rağmen KOBİ Organize’lerinin ve Küçük Sanayi Sitelerinin planlanması, girişimi ve yapımı stratejik planlar arasına alınmalıdır.

Organize bölgelerinin zamanında bitirilmesi için, Bölgesel girişimcilerin
(KOBİLERİN), mahalli idarelerin işbirliği, merkezi idarelerin desteği bürokratik kanalların açılması, ruhsat, imar prosedürlerinin kolaylaştırılması şarttır.

Dileğimiz konutlarda başlayan düşük faizli kredilerin sanayi birimlerine de uygulanarak çoğalması ve dağınık bir yerleşim halinde bulunan KOBİ’lerimize rahatlatıcı imkânlar sağlanması. Zira yerleşim alanı ile üretim kapasiteleri kesinlikle orantılıdır.

İçinde bulunduğumuz çağın bilgi ihtisas sektörel üretim, çevre, doğru yönetim faktörlerini öne çıkardığı kesin bir gerçektir.

Başarılı Organize yönetimlerinin ve ihtisas bölgelerinin göz önüne alınacağı, ülkemiz için büyük önem arz eden KOBİ’lerin yerleşim imkânlarının genişletilmesine yönelik girişim ve çalışmalara önemli ölçüde kolaylık tanınacağı inancıyla.

2 Mayıs 2016 Pazartesi 12:06
Tüm Yazıları

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *