» 
» 
OSTİM’deki patlamalı kazalar üzerine

OSTİM’deki patlamalı kazalar üzerine

Atilla ÇINAR

Sanayi bölgelerinde aslında hemen her gün kazalar yaşanmakta. Bu kazaların çoğu küçük olduğundan, yara alınmadan veya hafif yaralanmalarla geçiştirildiğinden lokal kalmakta ve kayıtlara geçmeden unutulmakta. Oysa bir kaza ne kadar küçük olursa olsun kazadır ve daha büyük kazaların yolunu açma potansiyeli vardır. Bu nedenle ilk yapılması gereken işlerden birisi, ne kadar küçük olursa olsun tüm kazaların istatistiklere geçmesi ve tüm kazaların analizlerinin yapılması için sistematik oluşturulmasıdır. Gelişmiş ülkelerde kaza istatistikleri gelecekteki kazaların önlenmesi için en önemli veri kaynağıdır.
İş güvenliği ile ilgili yasa ve yönetmeliklerimizde önemli yetersizlikler yoktur. Sorun yasa ve yönetmeliklerin uygulanması ile ilgilidir. Bu konuda başta yöneticiler ve işverenler olmak üzere tüm çalışanların duyarlıklarının artırılması, bir sivil savunma mantığı ile konuyla ilgili eğitim ve bilinçlendirme çalışmalarının sürekli hale getirilmesi gerekmektedir.
Kamunun ilgili kurumlarının denetimleri de önemlidir. Ancak yeterli eğitim ve bilinçlendirmenin olmadığı yerde, denetimler tek başına anlamsız kalmaktadır.
Sorunun çözümü için en doğru yol yaşananı unutmamak ve bir daha yaşanmaması için gereken her şeyi yapmaktır. Bu tür kazaları bir daha yaşamamak için yeni yasalara veya yönetmeliklere ihtiyaç yoktur. İhtiyaç duyulan tek şey yasa ve yönetmelikleri taviz vermeden uygulamak ve süreçleri doğru yönetmektir.
Birbirinden farklı işler yapan binlerce işyerinin yer aldığı karmaşık sanayi bölgelerinin bugüne kadar olduğundan daha farklı yönetilmesi gerekir. Bu tür bölgelerde yönetimler hem yetkilerini hem de sorumluluklarını tabana yaymalı ve bölgede yer alan herkesi yönetim süreçlerine katabilmenin, dolayısıyla da mümkün olduğunca çok kişinin sorumluluk almasının yollarını aramalı ve bulmalıdırlar.

2 Mayıs 2016 Pazartesi 12:12
Tüm Yazıları

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *