!-- Go to www.addthis.com/dashboard to customize your tools -->
» 
» 
Türkiye’nin geleceği mesleki eğitimde

Türkiye’nin geleceği mesleki eğitimde

Fettah GÜVENTÜRK

Ülkemizin öncelikli sorunu istihdamdır. Son zamanlarda bir yandan işsizlik artarken bir yandan da nitelikli eleman bulmakta yaşanan sıkıntılar artıyor. KOBİ’ler nitelikli eleman istiyor ancak ne istediği nitelikteki elamanları ne de bunları yetiştirecek sanat okulu bulabiliyor.
Türkiye'nin geleceği mesleki eğitimin gelişmesinden geçiyor. KOBİ’lerin sorunlarının temelinde yatan da budur. Mesleki eğitim konusunda son yıllarda önemli gelişme gösterilse de bu yeterli seviyede değil.
Mesleki eğitimin arttırılması ve sanayinin ihtiyacı olan ara elemanların yetiştirilmesi için geçtiğimiz günlerde İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü ile EGEKOBİDER olarak “Eğitim ve Teknik İşbirliği” protokolü imzaladık.
Bu protokol ile meslek öğretmenlerinin işletmelerde eğitilmesi ve öğrencilerin uygulama alanında kurs imkanı bulması sağlanacak. Meslek öğretmenleri sektörde alacakları eğitimle teknolojiyi yakından takip ederken, iş yerlerinde de “eğitim birimleri” oluşturulacak.
Bu kapsamda yıl içinde 120 meslek öğretmeni sektörde iki haftalık eğitim alırken, gelecek eğitim yılında da öğrencilerin iş yerlerinde kurs görmesi sağlanacak.
Eğitim, kaybetme riski olmayan en büyük yatırımdır. Mesleki eğitim alan öğrencilerin daha kolay iş bulduğunu sizde bilirsiniz bu yüzden çocuklarımızı mesleki liselere yönlendirmeliyiz.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile imzaladığımız “Eğitim ve Teknik İşbirliği” protokolü kapsamında;
— Meslek dersleri öğretmenlerinin işletmelerde yapılacak hizmet içi eğitimler ile teknik, uygulama, teknolojik gelişmeleri sağlanacak,
— İşletmelerde “Mesleki Eğitim Merkezi” işbirliği ile eğitim birimlerinin kurulması, yürütülmesi sağlanacak,
— Örgün ve Yaygın eğitimde yetiştirilen öğrencilerin istihdamı sağlanacak,
— Eğitim kurumları ve sektörel, ulusal ve uluslar arası fuar, toplantı, panel ve organizasyonlarda bir araya gelerek sektördeki gelişmelerin ve ihtiyaçların kısa sürede eğitime yansıtılması sağlanacak dinamik bir yapı oluşturulacaktır. Ayrıca Ulusal ve Uluslar arası proje çalışmalarında işbirliği yapılarak Mesleki Eğitim ve sektörün kapasitesinin güçlendirilmesine katkı sağlayacaktır.

İşyerlerinde “Eğitim Birimi”nin başlıca avantajları;
- İşletmelerde kalite ve verimliliği arttıracaktır,
- Sanayi/Okul (Üniversite) işbirliğine giden yolu açacaktır,
- İşyerlerine performans ve imaj üstünlüğü getirecektir,
- Mesleki eğitim ve yeni teknolojileri yaygınlaştıracaktır,
- İş başında yaşayarak mesleki eğitim formasyonu kazanılacaktır.
Bu ve benzeri daha çok avantajlar sağlayacak EĞİTİM BİRİMİ modelini önemli bir masraf gibi görmeden, düşünce ve mantık olarak, arzu etmek, benimsemek, duyarlı davranmak girişimi hayata geçirecektir. Bu tür girişimin önemli ölçüde destek göreceği inancıyla…

2 Mayıs 2016 Pazartesi 12:02
Tüm Yazıları

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *