Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Çok güzel haberler bunlar…

Abdullah ÇÖRTÜ
02 Mayıs 2016 12:23
Son günlerde KOBİ’lerimiz için iyi haberler geliyor. Zaten hayatımız iyi ve kötü haberlerin karması değil mi? Tüm mesele kötü durumda pes etmemek, iyi durumda rehavete kapılmamak… Özellikle küçük işletmelerimizin dışsal değişkenlere karşı duyarlılığının çok yüksek olduğu için pes ettirecek ya da rehavete yol açacak olaylarla ve haberlerle sürekli karşılaştıklarını düşünüyorum. Her ne kadar toplum olarak nasılsın sorusuna iyiyim, ne haber sorusuna iyilik diye cevap veriyorsak da kötü haberler de hayatımızın bir parçası elbette…

Bugünkü yazımda KOBİ’lerimizi çok yakından ilgilendirdiğini düşünerek son dönemde gelen birkaç iyi habere yer vermek istiyorum.

Ahmet Davutoğlu ve Cemil Çiçek Bağdat’ı ziyaret edecekler; bu ziyaretlere göre Nuri El-Maliki’nin Türkiye ziyareti şekillenecek. Dışişleri Bakanımızın “Çok özlediğim Bağdat’a tekrar kavuşma imkânı bulacağım.” sözünün Irak’ta ilişkilerimizde stratejik bir dönüşün ifadesi olmasını diliyorum. Başbakan’la Irak Dışişleri Bakanı’nın baş başa yaptığı görüşme de Türkiye-Irak arasındaki olumsuz seyreden ilişkilerin bundan sonra düzeleceğinin göstergesi olsa gerek. Yetkililerimizin ifade ettiği şekilde Türkiye ile Irak ilişkilerinin çok güzel günlere doğru gideceğini KOBİ’lerimiz adına müjde olduğunu düşünüyorum.

Irak 2013 yılında ihracat yaptığımız 255 ülke arasında Almanya’dan sonra ikinci sırada… Eylül sonu itibariyle 107 milyar USD tutarındaki toplam ihracatımızın 8,4 milyar USD’sini (yaklaşık %8’ini) Irak’a yapmışız. Son iki yıldır Irak’a yapılan ihracat bu seviyede devam ediyor. Ancak siyasi ilişkilerdeki iyileşme, ihracata ve KOBİ’lerimize çok olumlu yansıyacaktır.

Avrupa’dan iyi haberler geliyor. İspanya, İzlanda ve Yunanistan ekonomilerinde toparlanma var. İspanya son yıllarda içinde bulunduğu durgunluktan 2013 yılı üçüncü çeyreğinde az da olsa büyüyerek çıkmış görünüyor. Euro bölgesinin dördüncü büyük ekonomisi olan İspanya’da ekonominin büyümeye dönmesi üç yıllık krizden sonra umutları artırdı. Bazı ekonomistler tüm Euro bölgesi için de iyimser konuşuyorlar. İzlanda ve Yunanistan’da ekonomik endekslerde olumlu göstergeler var.

İspanya, Yunanistan ve İzlanda’ya ilk dokuz aydaki ihracat tutarımız 4,1 milyar USD ile toplam ihracatımız içinde %3,8 düzeyinde. Ancak iyileşmenin Euro bölgesinde olduğunu dikkate alırsak ekonomimiz için çok olumlu bir göstergedir.

Yine ilk dokuz ayda 4,1 milyar USD ihracat yaptığımız ABD’de borç tavanı limitinin yükseltilmesi ve hükümetin işler hale gelmesi için anlaşma sağlanması da son dönemlerde gelen iyi haberden… Fed’in varlık alımlarını azaltacağının olumsuz etkisini kaybetmesi de iyi bir gelişme sayılabilir.
Özetle son dönemde güzel haberler geliyor. Ama unutmayalım hayat güzel ve kötü haberlerin iç içe geçtiği bir yolculuk…

Yazara ait diğer köşe yazıları