Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

1 Milyon Yazılımcı 15 Alanda İstihdam Edilecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, üç yılda bir milyon yazılımcı yetiştirmeyi hedefleyen bir program başlatacaklarını dile getirerek, “Programı tamamlayanlar, güvenliğinden veri analistliğine, siber güvenlikten yazılım geliştirmeye kadar 15 farklı alanda uzman olarak istihdam edilebilme imkânı kazanacaktır.” dedi.
Ostim Editör
21 Nisan 2020 15:15

Erdoğan, Kabine Toplantısı’nın ardından ele alınan konular ve Koronavirüs ile mücadeleye dair açıklamalarda bulundu.

Yazılım sektörü gençleri bekliyor

Açıklamalarında gençlere ve iş dünyasına yönelik mesajlar veren Erdoğan, “Gençlerimize bir çağrıda bulunmak istiyorum. Dünyada yıldızı her geçen gün daha da parlayan yazılım sektörü sizleri bekliyor. Bunun için üç yılda 1 milyon yazılımcı yetiştirmeyi hedefleyen bir program başlatıyoruz. Hazine ve Maliye Bakanlığımızın hazırladığı proje kapsamındaki eğitimler özellikle de Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) akademi eğitim portalı gerçekleştirilecektir. Hâlen 13 başlıkta 47 bin dakikayı bulan 31 ayrı eğitim bu sitede hizmet veriyor. Yılsonuna kadar eğitim sayısı 100’e çıkacaktır. Gençlerimiz tek yapması gereken sisteme girip özgeçmişlerin kaydettirmektir. Tamamlanan eğitimler ve başarı dereceleri sistemdeki özgeçmişlere otomatik olarak işlenecektir.

Programı tamamlayanlar, güvenliğinden veri analistliğine, siber güvenlikten yazılım geliştirmeye kadar 15 farklı alanda uzman olarak istihdam edilebilme imkânı kazanacaktır. Böylece gençlerimiz korona günlerini geleceklerine ışık tutacak bir fırsata çevirebilecektir. Bu programın ülkemizin yazılımcı ihtiyacının giderilmesine de katkı sağlayacağına inanıyorum.” dedi.

“Destek paketleriyle işletmelerin ayakta kalmasını temin ediyoruz”

Salgınla mücadele ederken hiçbir vatandaşın mağdur olmaması için çalıştıklarını kaydeden Cumhurbaşkanı, özellikle istihdamın korunması için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini vurguladı.

Sanayicilerden esnafa kadar tüm kesimlerin vergi, sigorta, kredi taksiti gibi ödemelerinin ertelenmesini sağladıklarını anlatan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “İlave destek paketleriyle işletmelerimizin ayakta kalmasını temin ediyoruz. Sosyal koruma kalkanı altında hayata geçirdiğimiz programlarla salgının vatandaşlarımızın günlük hayatında yol açtığı sıkıntıları en aza indirmeye çalışıyoruz.

Çalışma hayatımız için büyük önem taşıyan kısa çalışma ödeneğinin şartlarını kolaylaştırdık ve tüm sektörleri buna dâhil ettik. Bugüne kadar 269 bin firmamız 3 milyonu aşkın çalışanı için kısa çalışma ödeneğine başvurdu. Ücretsiz izne ayrılanlar için de ayrı bir destek programını hayata geçirdik.”

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.