Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

2021’de OSB’ye Özel Önem

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yüksek katma değerli üretim, inovasyon ve girişimcilik öncülüğünde güçlü büyümeye işaret ederek, “2021 yılında; Organize Sanayi Bölgeleri ve Sanayi Siteleri için kullanacağımız bütçe yüzde 400, TÜBİTAK’ın Ar-Ge bütçesi yüzde 100 artacak.” dedi.
Ostim Editör
17 Kasım 2020 15:40

Sanayi ve Teknoloji bakanı Mustafa Varank, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, bakanlık ve bakanlığa bağlı ilgili kuruluşların 2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Tasarısı ile 2019 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanun Tasarısı’nı sundu.

Bakanlığın faaliyet alanındaki çalışmalar hakkında komisyon üyelerini bilgilendiren Bakan Varank, TÜBİTAK COVID-19 Türkiye Platformunun aşı ve ilaç geliştirme çalışmalarını anlattı.

2020 Ocak-Ekim döneminde, reel sektörün yatırım talebinin, geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 21 arttığına vurgu yapan Varank, “159 milyar liralık sabit yatırım için 8 bin 396 teşvik belgesi düzenledik. Organize Sanayi Bölgelerimizde 762 yeni fabrika üretime başladı. Üretime geçen sanayi işletmesi sayısı yüzde 14’lük artışla 12 bin 259’a ulaştı. Bugün itibarıyla, sanayi bölgelerinde 3 bin 978 tesisin inşaatı devam ediyor. Yatırımlardaki bu güçlü iştah, reel sektörün Türk ekonomisine olan güveninin en temel göstergelerinden birisi.” dedi.

Tasarım Kümelenmesi kuruluyor

Yerli otomobilden, Milli Uzay Programına kadar pek çok alanda komisyon ile bilgi paylaşan Mustafa Varank, Türkiye’nin uluslararası patent başvurularında 17. sıradan 13. sıraya yükseldiğini söyledi.

Türkiye’nin tasarım alanında 45 binin üzerindeki başvuruyla dünyada ilk 5 ülke arasında yer aldığına dikkat çeken Varank, “Tasarım alanında artık daha fazla niteliğe ve katma değere odaklanıyoruz. Bu amaçla Bilişim Vadisi bünyesinde, bir Tasarım Kümelenmesi kurmak için tüm hazırlıklarımızı tamamladık, yakında tanıtımını gerçekleştireceğiz.” dedi.

KOBİ’lere 1.2 milyar TL kaynak aktarıldı

KOSGEB’in 2020’nin başından Ekim ayının sonuna kadar 60 bin işletmeye 1.2 milyar lira kaynak aktarıldığını dile getiren Bakan Varank, şu bilgileri verdi: “KOBİ Finansman Destek Programları kapsamında toplamda 15 bin 884 işletmeye 1.2 milyar lira kredi kullandırdık. Teknoyatırım ve Stratejik Ürün Programları kapsamında 173 milyon lira destek ödemesi yaptık. KOBİGEL Programıyla “İmalat sanayinde dijitalleşme” çağrısına çıktık, bin 207 başvuru aldık. Projeleri kabul edilen KOBİ’lere işletme başına 1 milyon liraya kadar destek sağlayacağız.”

Yüksek teknoloji üretimine uçtan uca destek

Yerlileşme çalışmaları hakkında da bilgi veren Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Yerlileşme alanında özgün bir uygulama olan Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programını başlattık. Böylece yüksek teknolojili ürünlerin ülkemizde üretilebilmesi için uçtan uca bir destek mekanizmasını hayata geçirdik. İlk aşamada makine sektöründeki projeler için destek kararlarını yayınladık. Yaklaşık 2 milyar liralık yatırımla; servo motorlar, CNC tezgâhları, eklemeli imalat makineleri gibi yüksek teknolojili ürünler artık yerli olarak üretilecek. Programı diğer öncelikli sektörlere yaygınlaştırıp, ülkemizin ithalat bağımlılığını azaltacağız.” dedi.

“Teknoparklar göğsümüzü kabartıyor”

2019’da Ar-Ge harcamalarının milli gelire oranı en yüksek seviyeye ulaşarak yüzde 1,06 olduğunu söyleyen Bakan Varank, Ar-Ge ve Tasarım Merkezi sayısının 1607’ye, çalışan sayısının 73 bine yürütülen proje sayısının 18 bine ulaştığını kaydetti.

“Teknoparklarda da göğsümüzü kabartan başarı hikâyeleri var.” diyen Bakan Varank, COVID-19’la birlikte tüm dünyanın peşine düştüğü yoğun bakım solunum cihazını, bir teknopark firmasının tasarladığını hatırlattı.

OSB’lere kullanılacak bütçede yüzde 400 artış

Savunma ve havacılık, ilaç ve tıbbi cihaz, otomotiv, ana metal, raylı sistemler, makine, beyaz eşya, elektrik-elektronik, kimya ve gıda sektörleri başta olmak üzere üretim kabiliyetlerinin daha da geliştirileceğini dile getiren Bakan Varank, Türkiye’yi kritik teknolojilerde öncü ülke yapmayı istediklerini kaydederek, “Bakanlığımızı üretimin ve kalkınmanın hamisi olarak görüyoruz.” dedi.

Mustafa Varank, 2021 bütçelerinde en fazla bütçe artışının olduğu ikinci bakanlık olduğunu vurguladı. Varank, “2021 yılında; Organize Sanayi Bölgeleri ve Sanayi Siteleri için kullanacağımız bütçe yüzde 400, TÜBİTAK’ın Ar-Ge bütçesi yüzde 100 artacak. Bütçemizdeki bu artışı; verimliliği odağa alan, değer oluşturan, oluşturduğu değeri ülkenin dört bir yanına dengeli yayan ve doğayı koruyan üretken projelerde değerlendireceğiz.” mesajını verdi.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.