Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

6 Yeni Özel Endüstri Bölgesi Kuruldu

Bursa, İstanbul, Mardin, Balıkesir ve İzmir'de 6 yeni özel endüstri bölgesi kuruldu. Özel Endüstri Bölgesi kurulurken ÇED haricindeki tüm iş ve işlemlerde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tek sorumlu kuruluş olacak. Plan onayları, izin ve ruhsatların verilmesi gibi işlemleri doğrudan Bakanlık yürütecek.
Ostim Editör
10 Mayıs 2019 14:35

Özel endüstri bölgelerine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, 10 Mayıs 2015 tarihli Resmi Gazete'de yayımlandı. Endüstri Bölgeleri Kanunu gereğince alınan kararı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank duyurdu. Varank, “Yürürlüğe giren Cumhurbaşkanlığı kararnameleriyle, bürokrasiyi azaltan, yatırımcı dostu 6 yeni Endüstri Bölgesi kuruldu. Cari açığı 1.7 milyar dolar azaltacak. 49.000 istihdam sağlayacak. 23.1 milyar TL yeni yatırım yapılacak. Hayırlı olsun.” açıklamasında bulundu.

Temel öncelik; yatırım ve üretim öncülüğünde büyüme

Yatırımcı dostu sanayi bölgeleri politikalarının üretim ekosistemine yeni bir soluk getirdiğini vurgulayan Sanayi ve Teknoloji Bakanı, yatırım ortamını iyileştirmeye yönelik çalışmaların çok daha güçlü bir şekilde devam edeceğini bildirdi.

Yatırım ve üretim öncülüğündeki büyümenin en temel öncelikleri olduğunu belirten Bakan Varank, “Türkiye ekonomisi emin adımlarla yoluna devam ediyor. Seçim sonrası dönemde yatırımcılarımızın hızla harekete geçmesi, ekonomiye duyulan güvenin somut bir göstergesi. Sanayi yatırımlarını hızlandırmak, teknoloji yoğun üretimin önünü açmak ve yabancı sermaye yatırımlarını özendirmek için tasarladığımız Özel Endüstri Bölgeleri politikamızla sanayi yatırımlarımız yeni ve güçlü bir ivme kazandı.” dedi.

Bürokrasi sıfırlanacak

Bu bölgelerin kurulması aşamasında devletin kasasından tek bir kuruşun harcanmadığının altını çizen Mustafa Varank şunları kaydetti: “Bakanlık olarak temel rolümüz bürokrasiyi sıfırlamak. Özel Endüstri Bölgesi kurulurken ÇED haricindeki tüm iş ve işlemlerde Bakanlığımız tek sorumlu kuruluş. Yani plan onayları, izin ve ruhsatların verilmesi gibi işlemleri doğrudan biz gerçekleştiriyoruz. Bu sayede yatırımcı bürokratik işlemlerle vakit kaybetmiyor ve tüm dikkatini yatırım projesine veriyor. Amacımız aynı zamanda teknolojik dönüşümünü gerçekleştiremeyen ve yeterli kapasite artırımına gidemeyen büyük ölçekli yatırımcıları teşvik etmek.”

3,7 milyar dolar tutarında yatırım

Mustafa Varank, 6 yeni endüstri bölgesinde yapılacak toplam yatırım miktarının 3,7 milyar dolar olduğunu belirterek, “Bu tutarın yüzde 95’i sıfırdan yeni yatırım. Açıkladığımız endüstri bölgelerindeki yatırım tutarları ve sektör çeşitliliği, katma değerli üretim öncülüğünde dönüşüm hedeflerimize hizmet ediyor. İthal girdi bağımlılığını azaltacak her türlü üretken yatırımın yanında olmaya devam edeceğiz.” dedi.

Özel endüstri bölgelerinin cari açığın azaltılmasına yıllık 1,7 milyar dolarlık katkı sunması ve yaklaşık 49 bin kişiye istihdam sağlaması bekleniyor.

Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile Bursa'da kurulacak Asil Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş. Özel Endüstri Bölgesi’nde paslanmaz çelik ve kalıp çelik üretimi gerçekleştirilecek. İstanbul'da faaliyet gösterecek TESKOOP Teknoloji ve Sanayi Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi Özel Endüstri Bölgesi'nde farklı sektörlerde 191 üretim tesisi kurulacak. Mardin'deki Eti Bakır Anonim Şirketi Özel Endüstri Bölgesi, amonyak, sülfürik asit, fosforik asit ve gübre üretiminde katma değer sağlayacak.

Yatırım tutarı 950 milyon dolar olan ÖZ-AR Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi Özel Endüstri Bölgesi'nde İstanbul’da üretime katkı sağlayacak. İzmir'de Most Makina Enerji Taahhüt Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi'ne ait münferit yatırım yerinde vasıflı çelik ürünleri üretim tesisi kurulacak. Kurulacak özel endüstri bölgeleri arasında Albayrak Turizm Seyahat İnşaat Ticaret Anonim Şirketi'ne ait kağıt ve karton fabrikası da bulunuyor.

İlk örnek Star Rafineri

İzmir-Aliağa'da açılan Star Rafinerisi, geçen yıl Cumhurbaşkanı Kararı ile Türkiye'nin ilk özel endüstri bölgesi olarak ilan edilmişti. Böylece, şirketin 2 milyar doları bulması beklenen yeni yatırımlarının, bürokratik engellere takılmadan hızlıca gerçekleşebilmesinin önü açılmıştı.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.