Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

7 Türk Şirketi Prestij Listesinde

Dünyanın en prestijli savunma sanayi listesi olarak kabul edilen Defense News Top 100 listesine bu yıl Türkiye’den ASELSAN, TUSAŞ, BMC, Roketsan, STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş., FNSS Savunma Sistemleri A.Ş. ve Havelsan A.Ş olmak üzere toplamda 7 şirket girdi.
Ostim Editör
19 Ağustos 2020 14:07

Amerika Birleşik Devletleri merkezli askeri yayıncılık kuruluşu Defense News dergisi tarafından her yıl bir önceki yılın savunma satışları baz alınarak yayınlanan Defense News Top 100 listesi’nde bu yıl Türkiye’den 7 şirket yer aldı.

ASELSAN, TUSAŞ, BMC, Roketsan, STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. 2019’a göre listede yükselirken, FNSS Savunma Sistemleri A.Ş. ve Havelsan A.Ş.’de 2020’de ilk kez listeye giren Türk şirketleri oldu.

Aselsan ilk 50’de

Türk savunma sanayiinin köklü şirketlerinden ASELSAN 2019 yılında 52. sırada yer aldığı listede bu yıl 2.2 milyar dolara yaklaşan savunma cirosu ile listede 4 basamak yükselerek 48. sırada yer aldı. 

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, listede üst sıralarda yer almaktan mutlu olduklarını ancak hedeflerinin çok daha yukarısı olduğunu belirtti. Görgün, “ASELSAN ürünleri, dünyanın 65 ülkesinde hizmet vermeye devam ediyor. Güvenlik güçlerimizin, dost ve müttefik ülke silahlı kuvvetlerinin ihtiyaçlarını hızlı ve güvenilir şekilde karşılamak için gece-gündüz çalışmaya devam edeceğiz. Bunun karşılığında ilerleyen yıllarda bu listede daha da yukarılarda yer alacağımıza inanıyorum.” dedi.

“Savunma sektörümüzün başarısı”

Listeye bu yıl ilk kez giren HAVELSAN, 295.61 milyon dolarlık savunma geliriyle listede yer alan 7 Türk şirketinden biri oldu.

HAVELSAN Genel Müdürü Dr. Mehmet Akif Nacar, Türkiye’nin 7 savunma şirketinin, dünyanın en prestijli listesinde ilk 100 arasında yer almasının, savunma sanayimizin teknolojik gelişiminin ve buna bağlı artan ihracat potansiyelinin yansıması olduğunu dile getirdi.

Nacar, elde edilen bu başarının HAVELSAN kadar savunma sektörünün de başarısı olduğuna dikkati çekerek, “Bu başarı topyekûn savunma sektörümüzün başarısıdır. Savunma Sanayii İcra Komitemiz, Savunma Sanayii Başkanlığımız, Milli Savunma Bakanlığımız, Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfımız, çalışanlarımız, iç ve dış müşterilerimiz ile iş ortaklarımız bu başarıda pay sahibidir.” görüşünü paylaştı.

Dünya markası olma yolunda

BMC’den yapılan açıklamada şirketin, 2019 yılında büyük bir ivme yakalayarak dünyanın en iyileri arasına adını yazdırdığı vurgulanarak, “BMC, savunmadaki gücünü her geçen gün sağlamlaştırarak dünya markası olma yolundaki hedeflerine doğru hızla ilerliyor. BMC Ailesi olarak ülkemizi dünya çapında temsil etmenin haklı gururunu yaşarken, emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarımıza ve paydaşlarımıza teşekkür ediyoruz.” denildi.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.