Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Ahilik Tohumu OSTiMTECH’de Ekiliyor

OSTİM Teknik Üniversitesi (OSTiMTECH) Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek, “Biz Ahilik’in yaşanması ve yaşatılması yolunda, bir tohumu Üniversitemiz de ekiyoruz. Bu tohum gençlerle filizlenecek; gönlünde ve fikrinde Ahilik bilinci olan bireylerden oluşan bir ormana dönüşecek.” dedi.
Ostim Editör
17 Eylül 2021 11:57

2021 UNESCO Ahi Evran’ın 850. Doğum Yılı ve Ankara 34. Ahilik Haftası Kutlamaları kapsamında OSTİM Teknik Üniversitesi Ahi Evran Anadolu Müteşebbisliği Araştırmaları Merkezi tarafından düzenlenen programla, Ahiliğin kurucusu Ahi Evran-ı Veli anıldı. Program katılımcıları, Ahilik kültürünün Anadolu’ya kazandırdığı değerler hakkında bilgi verdi. Programda Ankara Kulübü seğmenleri halk oyunları gösterisi sergiledi.

OSTİM Teknik Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen programa; OSTİM Teknik Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı ve OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek, Ankara Ticaret İl Müdürü Yavuz Karaer, Tacikistan Ankara Büyükelçiliği Birinci Sekreteri Bahtiyar Ahmadov, Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, Memursen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, OSTİM Yönetim Kurulu Başkanvekili Sıtkı Öztuna, OSTİM Sanayici ve İş İnsanları Derneği (OSİAD) Başkanı Süleyman Ekinci, Esnaf ve Sanatkarlar Derneği (ESDER) Başkanı Mahmut Çelikus, OSTİM OSB Yönetim Kurulu Üyesi Behzat Zeydan, OSTİM OSB Bölge Müdürü Adem Arıcı, OSTİM OSB Dış İlişkiler Koordinatörü Hamza Akca, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Ahilik kültürünün merkezi Ankara

Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, OSTİM’in sanayinin ve sosyal hayatın kalbi olduğuna dikkat çekti. OSTİM Teknik Üniversitesinin öğrencilerin iş hayatının içinde yer almasını sağlayarak üniversiteler arasında gözde olmasını sağladığını ifade eden Yılmaz, “Ahilik, hayata dair her alanın konusu olduğu gibi üretimin de konusudur.” dedi.

Ankara’nın Ahilik kültüründeki yerine vurgu yapan Yılmaz, “Ahilik esnaf kültürünün merkezi aslında Ankara’dır. Burada bir Ahi Devleti kurma geleneği olması Mustafa Kemal Atatürk’ün Ankara’yı tercih etme nedenlerindendi. Bozkırın ortasında küçük bir kasaba denilen Ankara, 12 medeniyet ve 5 bin yıllık bir tarih ve kültüre ev sahipliği yaptı.” bilgisini verdi.

Ahilik bir medeniyet projesi

ESDER Genel Başkanı Mahmut Çelikus, “Ahilik bir medeniyet projesi dört temel esası var bize göre; sevgi, kardeşlik, üretim ve paylaşım.” dedi.

Ahiliğin esaslarına bugün dünyanın ihtiyaç duyduğunu kaydeden Çelikus, “Ahiliği eğer bugüne taşıyacaksak üretim esastı ve tabiatıyla da hemen arkasından paylaşım esası bir medeniyet bulmamız lazım.” görüşünü paylaştı.

“Ahilik kültürünü yaşatmak vazifemiz”

OSTİM Sanayici ve İşinsanları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Ekinci, Ahiliğin Türkiye’yi bugünlere taşıyan değerlerin bir bütünü olduğunu söyledi. Geçmişi bilmeden geleceğe ışık tutulamayacağının altını çizen Ekinci, “Ahilik kültürünü yaşatmak her birimizin ayrı sorumluluğu ve vazifesidir. Diliyorum ki Ahiliğin etik değerlerinden ayrılmadan çok daha bilimsel, ilmin ışığında, ahlaklı, geçmişine saygılı, geleceğe yön tutan bireyler yetiştirmeye devam ederiz.” değerlendirmesini paylaştı.

Ahilik birlik ve dayanışmanın en önemli unsuru

Anlara Ticaret İl Müdürü Yavuz Karaer, Ahiliğin toplumda yaşayan fertleri birbirine yaklaştırarak aralarında dayanışma kurmasını sağladığını belirtti. Karaer, “Geçmişten günümüze birlik ve dayanışmamızı sağlayan en önemli unsurlardan biri olan Ahilik kültürüne içinde bulunduğumuz ekonomik süreçte ne denli ihtiyaç duyduğumuzu bir kez daha görmekteyiz.” dedi.

Ahilik sektörel iş bölümüne dayalı kümelendi

OSTİM Teknik Üniversitesi Ahi Evran Anadolu Müteşebbisliği Araştırma Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kala, yeni açılan merkezin hedeflerinden bahsetti.

Merkezde, oluşturulacak ihtisas komisyonunun öncülüğünde kurulacak müzede; Ahilerin geliştirdiği yüzyılı aşan meslekler-markalar-patentler ile ürünlerden örnekler tespit edilip sergileneceğini belirten Kala, “Ahilik, Ahi Evran, Ahi Evran’ın geliştirdiği sektörel iş bölümüne dayalı kümelendi. Üretim modeli, kümelenerek üretim ölçekleri, Anadolu Sanayi Devrimi konuları üzerine merkezdeki hocalarımızın danışmanlığında yüksek lisans ve doktora tezleri danışmanlık hizmeti de verilecek.”

Bugünün dünyasında Ahiliğin kavramlarına ihtiyaç duyuluyor

OSTİM Teknik Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı ve OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, Ahilik değerlerine günümüzde de ihtiyaç duyulduğuna dikkat çekti.

“Dünyaya baktığınız zaman bir buhran, yaşanamazlık, adaletsizlik, çatışma ve hepimizi rahatsız eden ekran görüntüleri var.” hatırlatmasını yapan Aydın, “Ne yapmak lazım? Çünkü gücü elinde bulunduran sistemler şu anda hakikaten dünyayı yaşanamaz hale getiriyor. Dünya gelir paylaşımını yapamıyor. Ahilikteki kavramlar aslında bugünün dünyasının da ihtiyaç duyduğu kavramlar. Beraber üreterek ve paylaşarak, birbirimizi yok etmeden rekabet ederek, iş birliği ve güç birliği yapabiliriz.”

Türkiye’de OSTİM’in öncüsü olduğu kümelenme modelinde Ahilik ilkelerinin olduğunu söyleyen Orhan Aydın, “Kendi değerlerimiz daha insani, daha evrensel, bu değerler; akıl, ahlak, adalet ve adap gibi bütün dünya medeniyetlerinin ortak cümleleri.” ifadelerini kullandı.

Ahiliğin Tohumu OSTiMTECH’de ekiliyor

OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek, Ahilik geleneğinin; akıl, adap, ahlak ve adalet ilkeleri üzerinde şekillendiğini vurguladı.

Murat Yülek, Ahilik modelinin akademik anlamda araştırılması ve yaygınlaştırılması için üniversitede Ahi Evran Anadolu Müteşebbisliği Araştırma Merkezi’ni kurduklarını söyledi.

Ahilik geleneğini OSTİM ekosistemi içerinde işletme ve paydaşları bir araya getiren kümelenmelerle sürdürmek için çaba sarf ettiklerini kaydeden Yülek, ‘Sanayi Dünyasının Üniversitesi’ olarak bu misyonun eğitim kısmında yer alarak yeni kuşakları Ahilik felsefesiyle yetiştirmenin bilinci ve sorumluluğunu taşıyoruz. Bu hedefe ulaşmak için yetkinlik bazlı bir eğitim modeli izliyoruz. Biz Ahilik’in yaşanması ve yaşatılması yolunda, bir tohumu Üniversitemiz de ekiyoruz. Bu tohum gençlerle filizlenecek; gönlünde ve fikrinde Ahilik bilinci olan bireylerden oluşan bir ormana dönüşecek.” dedi.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.