Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

“Ambargo Yedik, Başkoyduk Yaptık”

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, “Savunma Sanayii Başkanlığı’nı (SSB) yürekten kutluyorum. Çünkü Türkiye’de en önemli misyonu SSB gerçekleştirdi. Burada gördüğümüz efsane ürünleri yapabildik. Ambargo yedik, başkoyduk, yapabiliriz dedik, yapmaya koyulduk ve yaptık.” dedi.
Ostim Editör
12 Aralık 2018 16:50

T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde düzenlenen Savunma Sanayii Zirvesi’nin ilk paneli, Girişim-Yatırım-İhracat Zincirinde Savunma Sanayii başlığıyla, Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdullah Atalar’ın oturum başkanlığında gerçekleştirildi. Panelde; OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, Ankara Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Özdebir, İstanbul Sanayi Odası Meclis Başkanı Zeynep Bodur Okyay ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Korgeneral İsmail Güneykaya birer konuşma yaptı.

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, konuşmasında savaşın sadece savunma alanında değil, sanayide, teknolojide ve üretim alanında devam ettiğine dikkat çekti.

Türkiye için örnek

“Serbest piyasa ekonomisi tuzağına düştük.” diyen Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü: “Paran varsa istediğin istediğin yerden alırsın dediler. Bu işleri yapmaya gerek yok. Devlet bu işlerle uğraşmasın denildi. Bu rüzgar halen bürokraside devam ediyor. Türkiye’de yapılan ürünü almak yerine Cumhurbaşkanımızın söylediğinin tam tersine ürünü dışardan almayı tercih eden maalesef bürorasimiz var, bunun altını çizmek istiyorum. İhtiyaçlarımızı kendi imkanlarımızla üretelim kavramına tamamen dönmüş değiliz.”  

Savunma Sanayii Başkanlığı’nın (SSB) uygulamalarını Türkiye için örnek olduğunu kaydeden Aydın, “SSB’nı yürekten kutluyorum. Çünkü Türkiye’de en önemli misyonu SSB gerçekleştirdi. Burada gördüğümüz efsane ürünleri yapabildik. Ambargo yedik, başkoyduk, yapabiliriz dedik, yapmaya koyulduk ve yaptık. SSB çok güzel bir ekosistem oluşturdu. OSTİM’deki KOBİ’ye gelip, ne yapması, nasıl yapması gerektiğini öğretecek kadar ekosistemini geliştirdi.” dedi.

Savunma sanayii sektöründeki başarıların diğer sektörlerde neden sağlanamadığını sorgulayan Aydın, “Neden rüzgar türbinini yapamadık, neden raylı sistemleri bir yere getiremedik. Neden hidrolik santralleri kendimiz kuramıyoruz? Neden bir termik santrali tasarlayıp yapamıyoruz. Çünkü tasarımı terkettik, kabiliyetlerimizi terkettik. Şimdi satın almacı olduk. Yabancı firma geliyor, şartnamesini bize dikte ettiriyor. Onu satın alma konusunda uzmanlaştık.” uyarısında bulundu.

İlgili Görseller
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.