Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Ankara İş Dünyası Tek Yürek

Ankara İş Dünyası Platformu tarafından; ABD'nin yaptırım kararı ve dövizdeki spekülatif atak basın açıklamasıyla kınandı.
Ostim Editör
15 Ağustos 2018 14:28

Ankara Sanayi Odası (ASO) Ağustos Ayı Oda Meclisi Toplantısı’nda Platform adına açıklamayı paylaşan ASO Başkanı Nurettin Özdebir, "Aziz milletimizin vatan sevgisi, ekonomik saldırılarla dize getirilemez." dedi.

ASO Başkanı Nurettin Özdebir, aralarında OSTİM OSB'nin de yer aldığı 25 STK ve OSB adına yaptığı açıklamada, Hükümete destek vererek TL çağrısında bulundu. Toplantıda OSTİM’i Başkanvekili Sıtkı Öztuna, Yönetim Kurulu Üyesi Mithat Ertuğ ve Bölge Müdürü Adem Arıcı temsil etti. OSTİM Organize Sanayi Bölgesi Sanayici İş Adamı ve Yöneticileri Derneği (ORSİAD) Başkanı Nedret Yener ve OSTİM Sanayici ve İş Adamları Derneği (OSİAD) Başkanı Ahmet Kurt da katılımcılar arasında yer aldı.

Türkiye ekonomisinin kırılgan bir dönemden geçtiğini kaydeden Nurettin Özdebir, yaşanan gelişmelerin, küresel ekonomik, ticari ve siyasi savaşların Türkiye ekonomisi üzerinde olumsuz yansımaları olduğunu bildirdi.

Özdebir şunları kaydetti: “Şunun bilinmesi gerekir ki, Aziz milletimizin vatan sevgisi, ekonomik saldırılarla dize getirilemez, getirilemeyecektir de. Birlik ve beraberliğin sağlanması Türkiye’nin bu süreci kolay bir şekilde aşmasını sağlayacaktır. 

İş dünyası olarak, Dolar ve Euro borcumuz vardır. Ancak, piyasadaki asimetrik bilginin aksine bunların karşılıkları mal ve hizmet ticaretinden kaynaklanan taahhütler olarak bankalarda bulunmakta ve bu karşılıklar devletimizin güvencesi altındadır. 

Biliyoruz ki, kendi kaynağını kendisi yaratabilen bir ülke haline gelmemiz zaruridir. Şunu da biliyoruz ki, ülkenin ekonomik bağımsızlığının sağlanmasında yegâne ve tek çıkar yol budur.”

Daha çok üretim
Yaşanan ekonomik saldırıların en kısa zamanda bertaraf edileceğinden kuşku duymadıklarını ifade eden ASO Başkanı, şöyle devam etti: “Bu süreçten ülkemizin en kısa zamanda çıkacağından hiç kuşkumuz yoktur. İş dünyası olarak buna inanıyoruz. Bunun gerçekleşmesi için de yükümlüklerimizin farkındayız, bu minvalde daha çok çalışmaya ve daha çok üretmeye devam edeceğiz.

Ekonomide ortaya çıkan kırılgan yapının aşılması mevcut işletmelerimizin yaşatılmasına bağlıdır. Bu işletmelerin, sağlanacak teşviklerle yüksek teknolojili ve katma değeri yüksek mal ve hizmet üreten işletmelere dönüşeceği aşikârdır. Bu tür yatırımlar kur riskini azaltacak önemli bir faktördür. 

Dövize olan iç talebin yüksekliği kurların yükselmesinde önemli nedenlerden biridir. Şu unutulmamalıdır ki cebimizde taşıdığımız her yabancı para o ülkeye verilmiş faizsiz borçtur. Bu borcu tahsil etmenin tek yolu da TL ye dönmektir.

Milli çıkarları her şeyin üzerinde tutan bir anlayışla, çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşmak için millî bir ekonomiye sahip olunması gerektiği düsturuyla hareket etmekteyiz.  Bu süreçte toplumun tüm kesimlerini itidalli hareket etmeye davet ediyoruz. İş dünyası olarak ülkemizin geleceği için her zaman ve her koşulda millet ve devletimizin yanındayız.”

HABERE AİT FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.