Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Ankara Metrosu’nda Offset Şartı Kağıtta mı Kalacak!

Ankara Metrosu İhalesini kazanan Çinli firma CSR Electric Locomotive’nin, ilk teslim tarihine az bir süre kalmış olmasına karşın, yüzde 51 yerli katkı şartına şimdiye kadar uymadığı ortaya çıktı.
Ostim Editör
03 Nisan 2013 10:00

Yerli Üreticiler Olarak Sonuna Kadar Takipçisi Olacağız

Ankara Metrosunda yüzde 51 yerli katkı şartı getirilmesinin ardından offset uygulamasının bütün sektörlerde uygulanabilirliği tartışılmaya başlanmıştı. Ancak, Ankara Metrosu İhalesini kazanan Çinli firma CSR Electric Locomotive’nin, ilk teslim tarihine az bir süre kalmış olmasına karşın, yüzde 51 yerli katkı şartına şimdiye kadar uymadığı ortaya çıktı. Çinli firmanın kümede bulunan firmalarla hiç görüşmediğini, bunun da iyi niyetli olmadığını ifade eden Anadolu Raylı Ulaşım Sistemleri Kümelenmesi (ARUS) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ziya Burhanettin Güvenç, bu zamana kadar sadece 1 küme üyesiyle bir kez görüşme gerçekleştirildiğini dile getirdi. Güvenç, “O firmanın sertifikasyonu yok, testi yok gibi mazeretlerle ondan o parçayı alamayacaklarını söylediler. Ancak sertifikasyonu ve test sorunu olmayan firmalarımız da var. Onlara hiç uğramıyorlar. Çinli firma 400 milyon doların tamamını kendine ayırmaya çalışıyor” dedi.

“Türkiye artık açık pazar değil”
Ankara Metrosu’nda şartnameye yüzde 51 yerlilik payının konulmasının Türkiye’de bir kırılma noktasını teşkil ettiğini kaydeden OSTİM Başkanı Orhan Aydın, “Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da bir fuarda Almanya’daki bir kümelenmenin başkanıyla görüştük. Kendisi, Türkiye’nin artık açık pazar olmadığını ve gelip burada üretim yapmaları gerektiğini öğrendiklerini söyledi. Bunların hepsinin arkasında bizim kümemizin çalışmaları var. Bir şartnamede bir cümlenin neleri değiştirebileceğini çok net gördük” dedi. Offset uygulamasının her sektörde uygulanabileceğini dile getiren Aydın, “Bunun daha da ileri götürülmesi, kanun haline getirilmesi gerek. Şu anda beklemede duruyor. Bunu takip etmemiz lazım” dedi.

“Bir tane sipariş geçilmedi”
Yüzde 51 şartı ile ilgili sorunlar yaşandığını açıklayan OSTİM Teknoloji A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Sedat Çelikdoğan, “Çinlilerle konuşuyoruz, görüşüyoruz. Ancak bizim firmalara daha bir tane sipariş geçilmedi. Yüzde 51 konusunda Almanya bizi ciddiye alıyor. Türk devletinin felsefesi değişti diyor. Ama Çin tarafında bir vurdumduymazlık var. Yüzde 51 ne olacak diye soruyoruz. Biz bunu kağıtta kalsın diye mi yaptık? Bu bizi üzüyor” diye konuştu. Çinli firmanın hiçbir uluslararası sertifikasyonun olmadığına dikkat çeken Çelikdoğan, “Bizim firmalardan istiyorlar ama onlarda yok” diyerek, firmanın şartnameye uymaması halinde teminatının yanacağına ve ihalelerden men edileceğine işaret etti.

“Kümemizi görmezden gelerek hareket ediyorlar”
Aynı zamanda Çankaya Üniversitesi Rektörlüğü görevini de sürdüren ARUS Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ziya Burhanettin Güvenç ise, “Kümede bulunan firmalarımızla hiç görüşmemesi Çinli firmanın iyi niyetinin olmadığını gösteriyor. Biz geçtiğimiz Eylül ayında kümenin bütün firmaların listesini, internet sitelerini ve bilgilerini e-posta ile Çinli firmaya gönderdik. Önünüzde fazla süre yok, 324 tane vagonun hizmete girmesi için vakit kısıtlı. Yüzde 51 katkıyı nasıl temin edeceğiz, kimlerle görüşeceğiz diye zaman kaybetmeyin, dedik. Hangi firmaya güveniyorsanız onunla çalışın dedik. Ancak biz Çinli firmaya bu kadar yaklaşmaya çalışırken onlar bizim kümemizi görmezden gelerek hareket etmeye başladı” diye konuştu. Çinli firmanın, küme üyelerinden sadece 1 tanesiyle bir görüşme gerçekleştirdiğini dile getiren Güvenç, “O firmanın sertifikasyonu yok, testi yok gibi mazeretlerle ondan o parçayı alamayacaklarını söylediler. Ancak sertifikasyonu ve test sorunu olmayan firmalarımız da var. Onlara hiç uğramıyorlar. Çinli firma 400 milyon doların tamamını kendine ayırmaya çalışıyor” dedi.

“Son kuruşuna kadar takipçisi olacağız”

OSTİM Başkanı Orhan Aydın, OSTİM Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Sedat Çelikdoğan ve ARUS Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ziya Burhanettin Güvenç, “Yüzde 51’in son kuruşuna kadar takipçisi olacağız” mesajını verdi.

İhale süreci nasıl gerçekleşmişti?

Geçtiğimiz yıl Mart ayında gerçekleştirilen Ankara Metrosu ihalesine Koreli, İspanyol ve Çinli firmalar katılmış, ihaleyi 391 milyon dolarlık teklifle Çinli firma CSR kazanmıştı. Dört metro hattı için 324 vagon üretecek olan CSR’nin ilk 15 vagonu 20 ay içinde teslim edeceği, kalan vagonları ise 39 ay içerisinde Türkiye’ye göndereceği belirtilmişti.
 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.