Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Ankara’nın aktif sanayicileri dernekleşti

Aktif Sanayici ve İşadamları Derneği, Mart 2012 tarihinde Ankara merkezli bir sivil toplum örgütü olarak çalışmalarına başladı.
Ostim Editör
01 Haziran 2012 00:00

Aktif Sanayici ve İşadamları Derneği, mart 2012 tarihinde Ankara merkezli bir sivil toplum örgütü olarak çalışmalarına başladı. Dernek ANFED federasyonu, dolayısı ile TUSKON konfederasyonu çatısı altında faaliyet gösterecek. Dernek, Ankara merkezli firmaların yöneticilerini bir çatı altında birleştirmek sureti ile iş dünyasının sorunlarını gündeme taşımak, Ankara ve ülke ölçeğinde ekonominin temel taşı olan işadamlarının taleplerini kamu yönetimine ve bürokrasiye aktarmak gibi temel amaç ve hedeflere ulaşmak için faaliyetlerde bulunacak.

Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız Aktif Sanayici ve İşadamları Derneği başkanı Ufuk Bayraktar, Ankara merkezli onlarca iş dünyası dernekleri içinde bir fark yaratmak, gerek üyelerine ve gerekse kent ve ülke ekonomisine bir fayda sağlamak amacı ile derneğin kendine özgü yönetim şekilleri gerçekleştirmeyi hedeflediğini söyledi. Öncelikle dernek üyelerinin ticari gelişimlerine destek olmak, ihracat potansiyellerini geliştirmek, arge ve inovasyon projelerine daha fazla kaynak ayırmalarına destek olmayı amaçladıklarını belirten Bayraktar, yönetim sistemlerini şöyle ifade etti; “Üyelerimiz meslek ve üretim gruplarına göre kümelendirilerek her bir küme dernek merkezinde bir teknik yönetici ile tam zamanlı olarak temsil edilecek. Bu yönetici küme üyesi firmaların analizlerini yaparak iş potansiyelleri, kabiliyetleri ve bunların sonucu oluşacak ihracat olanakları ile ilgili firmayı bilgilendirecek. Sonraki aşamada firmanın dış ticaret ile alakalı potansiyel pazar araştırması yapılacak ve ürünlerinin tanıtılması ve sertifikasyonu ile alakalı bir çalışma yapılacaktır. Tüm bu çalışmalarda firmanın ihtiyaç duyabileceği kaynak ve devlet destekleri yine dernek bünyesinde tam zamanlı çalışan danışmanlarımız tarafından hazırlanacak rapor ve dosyalar ile hızla sonuçlandırılacaktır. Bu aşamada KOSGEB, TÜBİTAK, Sanayi Bakanlığı ve diğer yurt içi ve yurt dışı kaynaklar işadamlarımızın ve üyelerimizin bilgilerine sunulacaktır.”

Dernek olarak ana amaçlarının üretici firmaların Ar-Ge faaliyetlerini geliştirmeleri ve ihracat potansiyellerini arttırmaları amacı ile sihirli sözcük olan Üniversite – Sanayi iş birliğini geliştirmek olduğunu söyleyen Bayraktar sözlerini şöyle sürdürdü; “Türkiye’de bir ilk olarak Hacettepe Üniversitesi İvedik Teknokent yerleşkesinde bir temsilcilik açmak sureti ile üyelerimizin üniversiteler ile ortaklaşa projeler geliştirmesi ve üniversite öğrencilerinin üye firmalarımızda ortak projeler gerçekleştirmeleri girişimciliğin gelişmesine de destek olabilecaktır”.

Aktif Sanayici ve İşadamları Derneği, bu kuruluş vizyonu çerçevesinde Ankara’da sanayinin kuluçka merkezi olan OSTİM’de OFİM İş Merkezi’nde 420m2’lik genel merkezinde üyelerine eğitim ve seminer hizmetleri de dahil olmak üzere yaklaşık 9 kişilik tam zamanlı çalışanları ve danışmanları ile hizmet verecek.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.