Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

ANSAF 2012 Kapılarını Açtı

Ankara sanayicisinin gücünü göstermesi, Anadolu’da iş yapmak isteyen tüm firmaların kendilerini daha yakından tanıtması, uluslararası işbirlikleri ve ortaklıkların geliştirilmesi amacıyla bu yıl ikincisi düzenlenen Ankara Sanayi Fuarı (ANSAF)’nın açılışı yapıldı.
Ostim Editör
20 Kasım 2012 19:57

Ankara sanayicisinin gücünü göstermesi, Anadolu’da iş yapmak isteyen tüm firmaların kendilerini daha yakından tanıtması, uluslararası işbirlikleri ve ortaklıkların geliştirilmesi amacıyla bu yıl ikincisi düzenlenen Ankara Sanayi Fuarı (ANSAF)’nın açılışı yapıldı. Açılış törenine Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, ASO Başkanı Nurettin Özdebir, ANGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Değer, OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın ve ORSİAD Başkanı Özcan Ülgener katıldı.

“Ankara bir çok alanda lider”
Yeni yüzyıldaki ekonomik buluşma noktalarının fuarlar olduğunu belirten Ankara Valisi Yüksel, “Ankara'da yeni fuar alanlarının oluşturulması ve yapılması planlanan Ankara Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi'nin en kısa zamanda yapılması gerekiyor” değerlendirmesinde bulundu. Ankara’nın hava ve savunma sanayi başta olmak üzere birçok alanda lider olduğunu ifade eden Yüksel, Türkiye'de sanayiyi algılamak isteyenlerin Ankara'ya gelmesi gerektiğini dile getirerek, Ankara'da Bilişim Vadisi'nin hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Ankara'nın her geçen gün daha fazla geliştiğini bildiren ASO Başkanı Nurettin Özdebir, “Ankara, 9 adet Organize Sanayi Bölgesi ve Türkiye'deki en çok teknoparka sahip il olarak teknolojide diğer illere göre açık ara önde” dedi. Türkiye'nin ihracatındaki kilogram başına ortalama fiyatın 1,6 dolar seviyesinde olduğunu aktaran Özdebir, bu bedelin gelişmiş ülkelere göre çok düşük olduğunu kaydederek, “Ankara, ihracattaki kilogram başına bedelde Türkiye ortalamasına göre çok ilerdedir. Ankara'nın yaptığı ihracatın ton fiyatı 23 bin 500 dolar, Türkiye'nin ortalaması ise bin 600 dolar. Bizi ikinci sırada İstanbul takip ediyor” şeklinde konuştu.

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın ise Ankara'nın Türkiye'de sanayileşmede İstanbul'dan sonra en önemli illerden olduğunu söyledi. Aydın, Başkentin daha çok etkinliğe ev sahipliği yapması gerektiğine işaret ederek "Özellikle savunma ve havacılıkta faaliyet gösteren ülkemizin gözbebeği sektörlerin tamamı Ankara'da. Ankaralı sanayiciler olarak dünyada 14 fuara katılıyoruz. Bu nedenle Ankara'da daha çok aktivitenin olmasını arzu ediyoruz, daha gelişmiş fuarlarda yer almak istiyoruz." dedi.

20’den fazla ülke katılıyor
Ankara Sanayi Fuarı'na bu yıl yurtdışından firmalar ve ticaret odaları yakın ilgi gösteriyor. Dış Ticaret Müsteşarlığı organizasyonunda; Türkiye genelinden ziyaretçilerin dışında Irak, Arnavutluk, Bosna- Hersek, Fas, Gürcistan, Hırvatistan, İran, Karadağ, Kazakistan, Kırgızistan, Kosova, Libya, Malezya, Suriye, Tunus, Ürdün, Tacikistan, Azerbaycan, Türkmenistan, Rusya, Mısır gibi komşu ve çevre ülkelerden alım heyetleri fuarda yeni ortaklıklar ve işbirliklleri geliştirmeyi amaçlıyor.

Fuarda yer alacak sektör grupları

• Makine-Metal İşleme
• Endüstriyel Otomasyon Hidrolik Pnomatik
• Enerji, Elektrik ve Elektronik
• Taşıma, Depolama, İstifleme Ve Lojistik
• İnşaat ve Yapı Malzemeleri
• Çevre Teknolojileri
• İş Makinaları ve Yedek Parça
• Araç Üstü Ekipmanları
• Isıtma Soğutma ve Havalandırma

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.