Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

ARUS’un Teşviği İle Sektörün En iyisi Oldular

Frost&Sullivan tarafından her yıl organize edilen, En İyi Uygulama Örnekleri Ödülleri’nden ikisi Anadolu Raylı Ulaşım Sistemleri Kümesi (ARUS) üyelerine verildi.
Ostim Editör
12 Ağustos 2015 16:19

Dünyanın en büyük stratejik danışmanlık ve iş geliştirme firması Amerika Birleşik Devletleri merkezli Frost&Sullivan tarafından her yıl organize edilen, En İyi Uygulama Örnekleri Ödülleri’nden ikisi Anadolu Raylı Ulaşım Sistemleri Kümesi (ARUS) üyelerine verilmişti. Geçtiğimiz yıllarda Siemens, Bombardier ve Alstom gibi dünya devlerinin elde ettiği Frost&Sullivan ödülleri kapsamında; ARUS üyesi ve aynı zamanda Uluslararası Rekabeti Geliştirme (URGE) projesi paydaşı Bozankaya firması, Raylı Sistemler Kategorisi’nde Yılın Firması, KentKart ise Ürün Grubu Stratejisi Liderliği ödüllerini almıştı. Bozankaya Genel Müdürü Aytunç Günay ve KentKart Yönetim Kurulu Başkanı Mazhar Umur Basmacı ödülle ilgili sorularımızı yanıtladı.

“YERLİ ÜRETİCİLERE FIRSAT VERİLSİN”

Aytunç Günay
Bozankaya Genel Müdürü

Ödül hakkındaki düşüncelerinizi alabilir miyiz?
Bozankaya olarak raylı sistem ve toplu taşımacılık araçları tasarım ve üretim konularında 1989 yılından bu yana süregelen bir deneyime sahibiz. Pek çok uluslararası ve ulusal raylı sistem projesinde görev aldık. Başta otobüs olmak üzere toplu taşımacılık araçlarının üretimini gerçekleştirdik. Yeni araçlarımız ile ilgili uzun süren Ar-Ge ve üretim çalışmalarımızın yansımalarını, 2015’de görmeye başladık. Aldığımız ödül de bu yansımalardan biri. Dünyanın en önemli araştırma şirketlerinden biri olan Frost&Sullivan tarafından yeni projelerimiz ile Avrupa’da yılın şirketi seçilmenin bir yerli üretici olarak çok önemli bir başarı olduğuna inanıyoruz.

Ödül sürecinde ARUS’un rolünü nasıl değerlendiriyorsunuz?
ARUS, ülkemizde raylı ulaşım sistemlerindeki her türlü ihtiyacın yerli sanayi tarafından üretilebileceğini desteklemek üzere sektörümüzde önemli bir rolü üstleniyor. Tasarımdan nihai ürüne kadar tamamen yerli raylı ulaşım sistemlerini üretmek ve markalarımızı rekabet edebilir birer dünya markası haline getirmek için her zaman sonsuz desteklerini görüyoruz.

Bu paralelde, dünyanın en saygın araştırma kuruluşlarından biri olan Frost&Sullivan ödülü için bizi teşvik edip cesaretlendiren yine ARUS oldu. Aldığımız bu ödülde de ARUS’u yanımızda görebilmek bizim için bir gurur kaynağıdır, birlikte başardık.

Ödülün, şirketinizin kurumsal vizyonuna ne gibi faydaları olacağını düşünüyorsunuz?
Global bir araç üreticisi olma yolunda ilerlerken dünyaca ünlü bağımsız bir kuruluş tarafından ödüllendirilmemizin bilinirliğimize katkısı oldukça büyük. Global pazarda yer bulurken araçlarımız büyük ilgi görüyor. Tabi ki bu ilginin ödüllendirilmesi talebi pozitif yönde etkiliyor. Ödül nedeniyle yurtdışında sektörümüzden çok olumlu tepkiler ve tebrikler aldık.

Bu başarı, yerli ve milli üretim hedefiyle üretim yapan Türk şirketleri için ne anlam ifade ediyor?
Türkiye’de toplu taşımacılık alanında raylı sistem toplu taşıma sistemlerine ve araçlarına olan ihtiyaç giderek artıyor. Halen büyük şehirlerin binlerce kilometre raylı ulaşım ağına ve yüzlerce raylı sistem aracına ihtiyacı bulunuyor. Türkiye’de büyük şehirlerimiz 90'lı yılların başından itibaren raylı ulaşım sistemleri tesis ederek kullanmaya başladı. Bu projelerde raylı sistem araçları daha çok ithal edildi ve halen ithal edilebiliyor. Araç teknolojisi açısından Türkiye’nin, dünyanın diğer gelişmiş ülkelerinden bir farkı kalmamıştır.

Devletimizin ve özellikle yerel yönetimlerin tüm yerli üreticilere özellikle ihalelerde fırsat vermeleri, henüz Türkiye’de bu tip araçların üretilmemiş olması nedeniyle bazı yeterlilik kriterlerini teşvik edici bir şekilde desteklemeleri, Türk raylı sistem sanayisi için büyük önem taşıyor. Bizim için Avrupa’da yılın şirketi seçilebilmek, bu çalışmamızı destekler bir kazanım. Yerli üretimimizin uluslararası arenada takdir edilmesi markalarımız için büyük önem taşıyor.

“TÜRK MÜHENDİSLERİNİN KAZANIMIDIR”

Mazhar Umur Basmacı
KentKart Yönetim Kurulu Başkanı


Ödül hakkındaki düşüncelerinizi alabilir miyiz?
Yaklaşık 17 yıldır Türkiye dahil 10 ülkede akıllı ulaşım sistemlerini kuruyor ve yönetiyoruz. Bu aşamada aldığımız ödül tabii ki yarattığımız ürünler açısından çok önemli. Şirketimizin çeşitli bölgesel ve küresel pazarlarda, liderlik, teknolojik yenilik, müşteri hizmetleri ve stratejik ürün geliştirme gibi önemli kriterler noktasında değerlendirilmesi onur ve gurur verici.

Ödül sürecinde ARUS’un rolünü nasıl değerlendiriyorsunuz?
ARUS ülkemizde akıllı ulaşım sistemlerinin desteklendiği önemli bir platform. Bugün demiryolları için yaşadığımız devrim, geriye baktığımızda oldukça uzun bir yolun katedildiğini gösteriyor. Türk sanayisi, en son teknoloji ürünü demiryolları araçlarını ihraç eder konuma geldi. Bunda ise ARUS’un payı çok büyük. Yerli sermayeyi destekleyen ve bu konuda uzman pek çok kişinin görev yaptığı ilk bölgesel olmayan ancak tüm Anadolu’yu kapsayan ARUS, yerli firmaların dünyaca tanınması ve ürünlerini ihraç edebilmeleri adına fırsat tanıyor.

Vizyoner bakış açıları ile bizleri ödül ve ayrıntılarından haberdar eden, süreç boyunca yanımızda olan Ekonomi Bakanlığı UR-GE Yöneticimizi, OSTİM Yönetimlerini ve ARUS’un değerli Başkan ve Yardımcılarını burada sayamadan edemeyeceğiz. Bu tip çalışmalarda konulara hakim danışman ve yönetmenlerin bizleri yönlendirmesi, konulara hakim olması başarıya adım atılmasında en büyük kriterlerden biri. Bu vesileyle kendilerine buradan bir kez daha teşekkür ediyoruz.

Ödülün, şirketinizin kurumsal vizyonuna ne gibi faydaları olacağını düşünüyorsunuz?
Akıllı ulaşım sistemlerinde sektördeki lider firmalardan biri olarak gösterilmemizde aldığımız ödül ve gerçekleştirdiğimiz projelerin kurumumuza çok büyük faydaları var. Öncelikle yurt dışı referansları olan bir şirket olarak bu ödüller başka şehir ve ülkeleri kazanmamamızda en büyük etkenlerden biri. Pek çok genç mühendis arkadaşımızı işe alıyoruz. Yeni nesil için ödüllü, vizyoner ve yaptıklarıyla tescillenmiş bir firmada çalışmak çok önemli. Hep bunlar ödüllerin bize kazandırdıkları.

Bu başarı, yerli ve milli üretim hedefiyle üretim yapan Türk şirketleri için ne anlam ifade ediyor?
Akıllı ulaşım sistemleri yazılım ve teknolojiyi bir araya getirdiğiniz yaptıklarınızla sistem ve raporlama kurduğunuz bir platform. Bugün şirketimiz yerinde Ar-Ge merkezi olan sayılı Türk firmalarından biri. Yaratılan tüm yazılım ve donanım teknolojisi %100 Türk sermayeli bir şirketin, genç ve dinamik mühendisleri tarafından yaratılıp, ihraç ediliyor.

Tüm bunlara bir de dünyaca tanınmış danışmanlık firması tarafından yatırımcıları destekleyen bir platformda “Ulaşımda Akıllı Sistemler Ürün Karması Stratejisi 2015 Avrupa Liderlik Ödülü’nün” sahibi oluyorsanız o zaman iş yaptığınız sektör ve paydaşlarınız için yarattıklarınızın önemi daha da büyük oluyor. Her şeyden önce Türk malının lansmanını yapıyorsunuz ve ülkenizi en iyi şekilde temsil ediyorsunuz.

“REFERANS NİTELİĞİ TAŞIYOR”

MEHMET TEZEL
ARUS URGE Yöneticisi

Ödüllerin ülkemiz için önemi büyük. Firmalarımız bu ödül sayesinde global pazarda kendine ortak ya da partner arayan bir firmaya daha erişebilir ve saygıdeğer kılabilecekken; öte yandan yurtiçinde ise tercih sebebi olabilecek bir avantaj yaratmış oluyor. Ödülü veren firma, konusunda uzman, kendini kanıtlamış ve mihenk taşı sayılabilecek düzeyde bir kurum. Böylesi bir kurumun verdiği ödül, “referans” niteliği taşır. Ödüle giden süreçte kümelenmemize ulaşarak ilk elden bilgiler alan Frost&Sullivan analistlerine ise ARUS ve hatta OSTİM olarak sesimizi duyurmuş, kendimizi tanıtma fırsatı da yakalatmış olduk.

Öyle ki hazırladıkları Türkiye sektör raporunda şahsımdan ve kümelenmemizden bahsetmişler, kendilerine sağladığım bilgileri mesleki ve sektör tecrübelerimi de göze alarak kullanarak raporlarını buna göre şekillendirmişlerdir. Yayınladıkları ve yüklü bir meblağa satılan bu sektör raporu saygın ve tanınmış birçok global oyuncuya da ulaşacağı gerçeği de altını çizilmeye değer.

HABERE AİT FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ
 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.