Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Aşıda Öncelik, Kısa Çalışmada Uzatma Talebi

OSTİM Organize Sanayi Bölgesi Sanayici İşadamı ve Yöneticileri Derneği (ORSİAD) Başkanı Levent Çamur, kısa çalışma ödeneğinin mart sonundan haziran ayına uzatılmasını, aşılamada ise OSB’lere öncelik tanınmasını beklediklerini belirtti.
Ostim Editör
11 Mart 2021 10:33

ORSİAD Başkanı Levent Çamur, pandemide üreten kesime nefes aldıran Kısa Çalışma Ödeneği’nin (KÇÖ), 31 Mart 2021 tarihinde sona ereceğini anımsattı. Hem üretimin devamlılığı hem istihdamın sürdürülebilir olabilmesi adına uygulamaya konulan Kısa Çalışma Ödeneği’nin, süreçte alınan en önemli kararlardan biri olduğunun altını çizen Başkan Çamur, “Aksi halde reel sektörde büyük bir kaos olabilir, üretimde ve istihdamda ciddi aksama ve kayıplar yaşanabilirdi.” dedi.

KÇÖ Haziran sonuna kadar devam etmeli

Pandeminin reel sektör üzerindeki olumsuz etkilerinin devam ettiği bir dönemde Kısa Çalışma Ödeneği’nin devamlılığına şiddetle ihtiyaç duyulduğunu da vurgulayan Çamur, ödeneğin 31 Mart 2021 tarihinde değil en az önümüzdeki haziran ayı sonuna kadar devam etmesi gerektiğini vurguladı. Levent Çamur, “Özellikle KOBİ statüsündeki işletmeler açısından KÇÖ’nün devamlılığı çok önemlidir. KÇÖ ile birlikte işten çıkarma yasağının kalkması halinde işten çıkarmaların başlaması, işten çıkarma yasağının devam etmesi halinde ise işverene ciddi mali yük getirmesi olasıdır. Dolayısıyla ödeneğin süresinin uzatılması, üreten kesimin ortak beklentisidir.” şeklinde konuştu.

ORSİAD Başkanı Levent Çamur, aşı çalışmalarında üretimin merkezi Organize Sanayi Bölgelerinde çalışanlara öncelik verilmesi gerektiğini vurguladı. Çamur, “Bu sayede hem çarklar dönmeye devam edecek, hem virüsün yayılımı büyük oranda engellenmiş olacaktır. Ankara, İstanbul, Kocaeli, İzmir gibi sanayi yoğun illerde, çalışan sayısı ve üretim kapasitesi yüksek sanayi bölgelerinde aşılama çalışmalarına mutlak surette bir an evvel başlanmalıdır.” Değerlendirmesinde bulundu.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.