Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

ASO’dan Belge Desteği

Ankara Sanayi Odası (ASO), üyesi olan firmalarda çalışan işçilerin zorunlu mesleklerdeki mesleki yeterlilik belgesi sınav ücretlerini ödeme kararı aldı.
Ostim Editör
04 Ağustos 2018 13:25

Branşlara göre 500 ile 1000 TL arasında yer alan sınav ücretleri, firmaların işçileri adına müracaatı ile ASO tarafından ödenecek. ASO, OSTİM OSB ile de iş birliği yapacak.

İşgücünün niteliğinin yükseltilmesi ve mesleki eğitim konusunda çok sayıda proje gerçekleştiren ASO, çalışanların becerilerinin belgelendirilmesi konusunda da önemli bir destek kararı aldı. ASO 1. OSB ve 2. OSB’de iki adet Mesleki Test ve Sertifikalandırma Merkezi (ASO METES) kuran ASO, bu merkezlerde gerçekleştirilen toplam 34 meslek içinde yer alan zorunlu mesleklerin sınav ücretlerini üyeleri adına ödeyecek. İşçilerin sınavda başarılı olmaları durumunda, belge zorunluluğu olan mesleklerde devlet desteği olduğu için, ASO ödediği ücretleri daha sonra geri alma imkanı bulabilecek.

Türkiye’nin hedeflerine ulaşabilmesi için iş gücünün niteliğinin yükseltilmesi gerektiğini vurgulayan ASO Başkanı Nurettin Özdebir, “Mesleki eğitimle ilgili çok sayıda projemizin yanısıra, çalışanların becerilerinin belgelendirilmesi konusunda da iki merkez kurduk. ASO 1. OSB ve 2. ve 3. OSB’de kurduğumuz Mesleki Test ve Sertifikalandırma Merkezleri (METES) ile sadece Ankara’ya değil tüm Türkiye’ye hizmet veriyoruz. Büyük bölümü belge zorunluluğu getirilen mesleklerle ilgili sınav yapan bu merkezlerde başarılı olamayan çalışanlarımızı da yeni kurduğumuz ASO Sürekli Eğitim Merkezi (ASOSEM) kanalıyla eğiterek sınavlara hazırlıyoruz.” dedi.

Özdebir, bu ücretleri ASO tarafından ödeyerek hem belgeli çalışan sayısını artırmayı, hem de üyelerin üzerindeki yükleri bir nebze olsun hafifletmeyi amaçladıklarını söyledi.

ASO, bu çalışma kapsamda OSTİM OSB ile de kurumsa iş birliği yapacak. İki kurum tarafından imzalanan protokole göre metal ve elektrik-elektronik sektöründe METES ile çalışma yürütülecek. Bu meslekler şöyle: Elektrik Pano Montajcısı, Otomasyon Sistemleri Montajcısı, Otomasyon Sistemleri Programcısı, Yüksek Gerilim Teçhizatı Test Elemanı, Yüksek Gerilim Kablo Aksesuarları Montajcısı, Frezeci, Tornacı, Taşlama Tezgah İşçisi ve NC/CNC Tezgah İşçisi.

İlgili Görseller
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.