Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

''Avrupa, Fason Üretimi Türkiye'ye Kaydırıyor”

OSTİM Sanayici ve İşinsanları Derneği (OSİAD) Başkanı Süleyman Ekinci, “Pandemide makine, teçhizat, beyaz eşya, yan sanayi, mobilya, tekstil, ambalaj sektöründe üretim merkezleri değişiyor. Avrupa’nın Uzakdoğu’ya yaptırdığı birçok imalat şu anda Türkiye’de fason olarak üretilmeye başlandı.” dedi.
Ostim Editör
16 Mayıs 2021 13:50

OSİAD Başkanı ve Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu üyesi Süleyman Ekinci, pandemide Türkiye’nin transit ülke olduğunu, lojistik üstünlüğü nedeniyle Avrupa’nın Uzakdoğu’da yaptırdığı pek çok üretimin Türkiye’ye kaydırıldığını söyledi.   

Ekinci, küresel salgında Avrupa’nın tam kapanmaya geçmesinden dolayı işletmelerin haftalarca üretim yapamadığını veya verimsiz çalıştıklarını söyledi.

Gemilerin günlerce limanlarda beklemesi ve konteyner bulunamaması nedeniyle hammadde temininde büyük zorluklar yaşandığını, bunun da fiyatları ve dolayısıyla maliyetleri yükselttiğini ifade eden Ekinci, demir, bakır, çinko, cam elyaf, kumaş, sünger gibi ürünlerde yüzde 200’lere varan artışlar yaşandığını, demir cevherinin tonunun 80-90 dolardan 200 dolara, hurdanın ton fiyatının da 250-300 dolardan 500 dolara kadar çıktığını anımsattı.

Üretim merkezleri değişiyor

OSİAD Başkanı Süleyman Ekinci, bu fiyatlara rağmen, Türkiye’deki cevher, demir, çimento, hububat, et süt fiyatlarının dünya ortalamasının altında seyrettiğini ve bunun Türkiye’de bir ilk olduğuna dikkati çekti. Bu süreçte Türkiye’nin jeostratejik üstünlüğünün anlaşıldığını, Türkiye’nin transit ülke olduğunu, 3.5 saatlik uçuş mesafesi ile 75 ülkeye ulaşılabildiğini dile getiren Ekinci, pandemide Türk Hava Yolları’nın, çok başarılı bir işe imza atarak, uçaklarını kargo uçağına dönüştürerek kargo taşımacılığında dünyada ilk beş sıraya yerleştiğini belirtti. 

Ekinci, “Makine, teçhizat, beyaz eşya, yan sanayi, mobilya, tekstil, ambalaj sektöründe üretim merkezleri değişiyor. Avrupa’nın Uzakdoğu’ya yaptırdığı birçok imalat şu anda Türkiye’de fason olarak üretilmeye başlandı. Çünkü hem işçilik maliyetleri düşük hem de Türkiye lojistik bakımından avantajlar sunuyor. Türkiye açısından iyi bir gelişme olarak değerlendireceğimiz bu durumun kalıcı hale getirilmesi önemli.” dedi. 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.