Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Avrupa Kümeleri Zagreb’de Masaya Oturdu

Avrupa Birliği tarafından Hırvatistan’ın Başkenti Zagreb’de Kümelenme Politikası Öğrenme ve İkili İş Görüşmeleri etkinliği gerçekleştirildi. Balkan buluşmasında küme politikası geliştirme ve başarılı uygulamalar paylaşılırken, kümeler arası iletişimin güçlendirilmesi ve ticari potansiyelin artırılması amacıyla ikili iş görüşmeleri yapıldı.
Ostim Editör
29 Kasım 2018 10:19

Avrupa’dan 65 küme organizasyonun yer aldığı etkinlikte OSTİM’i Anadolu Raylı Taşıtlar Kümelenmesi (ARUS) Koordinatörü Dr. İlhami Pektaş, İş ve İnşaat Makineleri Kümelenmesi (İŞİM) Uluslararası Proje Yöneticisi Esma Akyüz, Kauçuk Teknolojileri Kümelenmesi Koordinatörü Dr. Kayhan Olanca ve Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri Kümelenmesi (OSTİM ENERJİK) Koordinatörü Pınar Yalman Akcengiz temsil etti.

22-23 Kasım 2018 tarihleri arasındaki programın ilk gününde Avrupa Komisyonu’ndan önemli isimlerin yer aldığı seminerlerde ‘Küme Politikası Geliştirmesi’ ve ‘Başarılı Uygulamaların Paylaşımı’ başlıklı oturumlar düzenlendi. Bir başka oturumda ‘Uluslararası Kümelenme İşbirlikleri’ tartışıldı. Katılımcılar, Kümelenme Ortak Kaynaklar Konseyi ve Akıllı Uzmanlaşma ile ilgili eğitimde ise küme koordinasyonu hususunda detaylı bilgiler aldı. Günün sonunda programa Balkanlardan ve Avrupadan katılan 65 Kümelenmenin kümelerini ve programdan beklentilerini belirten sunumu gerçekleşti.

Programın ikinci günü ikili iş görüşmeleriyle başladı. OSTİM Kümelenmeleri bu görüşmelerden önemli iş birlikleri gerçekleştirmek üzere anlaşmalara vardı. Kümelenmelerin uluslararası iş birliği için atılan adımların ilki olan görüşmeler neticesinde, küme yöneticileri birbirleri ile önemli tecrübe paylaşımında bulundu. Programın en önemli çıktıları arasında tarafların iyi niyet anlaşması imzalanması yönünde mutabık kalmaları oldu.

Görüşmelerin ardından üretim tesislerinde saha ziyareti gerçekleştirildi. Hırvatistan’da otomotiv sektörüne yedek parça üretimi yapan Feroimpex adlı şirkette yapılan incelemelerde Türk firmaları ile ticaret kanallarını geliştirme üzerine görüş alış verişinde bulunuldu.

İlgili Görseller
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.