Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Azerbaycan’a İhracatı Azalmayan Tek Ülke Türkiye

Azerbaycan Bakü Ticaret Müşaviri Ahmet Ataker, COVID-19 Öncesi ve Sonrası Dış Ticaret Semineri’nde ülke hakkında bilgiler verdi. Azerbaycan’ın Türkiye ile olan güçlü ilişkisine işaret eden Ataker, “COVID-19 sürecinde Azerbaycan’a ihracatı düşmeyen tek ülke Türkiye.” dedi.
Ostim Editör
20 Mayıs 2020 14:38

OSTİM OSB Dış Ticaret Koordinatörlüğü Dış Ticaret Buluşmaları seminer serisine Azerbaycan ile devam etti. COVID-19 Öncesi ve Sonrası Dış Ticaret etkinliğine konuk olan Azerbaycan Bakü Ticaret Müşaviri Ahmet Ataker, ülke ekonomisi ve ticari fırsatlarını anlattı.

Azerbaycan’ın önemli gelir kaynağının petrol olduğunu, ülkenin 1991 yılından 2015 yılına kadar ekonomik olarak sürekli geliştiğini anlatan Ataker, 2015 yılında dünya petrol piyasalarında yaşanan fiyat düşüşüyle ülke ekonomisinin de sarsıldığını dile getirdi. Ahmet Ataker, “2016 yılında devlet petrol dışındaki alanları geliştirme kararı aldı. 2016’dan sonra özellikle turizm, tarım ve Sumgayıt’taki kimya sanayi bölgesini çekici kılmak için her türlü düzenleme yapılıyor.” dedi.

Türk yatırımcılar dört gözle bekleniyor

Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ilişkilerin çok iyi olduğunu vurgulayan Ahmet Ataker, “Ekonomik anlamda Türkiye’deki en büyük yatırımcı ülke Socar ile beraber Azerbaycan. Bunun haricinde ülke vatandaşlarının Türkiye’de pek çok yatırımı var.” ifadelerini kullandı.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına Azerbaycan’da ticaretten daha fazla yatırım çağrısında bulunan Ataker, görüşlerini, “Batılı ülkeler yatırım yaptığında ne varsa alıp götürüyor. Ancak bizim yatırımcılarımız yatırım yaptıkları ülkelere katkı sağlıyor. Azerbaycan’a yatırım yapın bizden bir parça, Türk yatırımcısının buraya yatırım yapmasını onlarda dört gözle bekliyor. Azerbaycan da yatırım yapılacaksa önce Türkiye yapsın diyorlar. Böyle bir avantajımız var.” diyerek aktardı.

Covid sürecinde Türk malları Azerbaycan üzerinden taşındı

Türkiye’nin, Orta Asya ülkelerine ihraç ettiği malların COVID-19 sürecinde İran ve Rusya üzerinden gidemediğini anımsatan Bakü Ticaret Müşaviri, bu süreçte Azerbaycan’ın, Türk mallarının bölgeye taşınmasında çok önemli bir rol üstlendiğini, Mart ayında bine yakın tırın Azerbaycan üzerinden Orta Asya’ya taşındığını söyledi.

Ataker, Azerbaycan’ın 10 milyon nüfusunun bulunduğunu ancak konumu ile 200 milyon nüfuslu Orta Asya pazarına hitap ettiğini kaydetti.

Türk malı statü sağlıyor

Salgın sürecinde Azerbaycan’a ihracatı düşmeyen tek ülkenin Türkiye olduğunu dile getiren Ahmet Ataker, ülkede Türk mallarının öncelikle tercih edildiğini belirterek, “Türk malı kullanmanın statü sağladığı ilk ülke Azerbaycan’dır.” dedi.

“OSTİM’den 500 milyon TL ihracat yapabiliriz”

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, Azerbaycan’ın Türkiye için önemine dikkat çekti. Türkiye’nin bir milyar TL seviyesinde ticaret açığı olduğunu vurgulayan Aydın, şu görüşlere yer verdi: “İyi bir organizasyonla, bunun en az 500 milyon dolarını biz OSTİM’den yapabiliriz. Bir çalışma grubu oluşturmalıyız, bir hedef koymalıyız ve artırarak her gün geliştirmeliyiz. Covid-19 sürecinden sonra Türkiye’nin buna çok ihtiyacı olacak. Azerbaycan’ın da ihtiyacı olacak. OSTİM’in her başlığının karşılığı var Azerbaycan’da.”

İlgili Görseller
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.