Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Başarılı Girişimciler Ödüllerini Aldı

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve KOSGEB tarafından, başarılı KOBİ’lerin ve yenilikçi girişimlerin kamuoyuna tanıtılması, başarılı girişimcilerin ve KOBİ’lerin desteklenmesi ve özendirilmesi amacıyla düzenlenen “KOBİ ve Girişimcilik Ödülleri” sahiplerini buldu. Törene katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “KOSGEB aracılığıyla KOBİ'lerimizin ve girişimcilerimizin de her zaman yanında oluyoruz ve olacağız'' dedi.”
Ostim Editör
20 Kasım 2012 19:28

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve KOSGEB tarafından, başarılı KOBİ’lerin ve yenilikçi girişimlerin kamuoyuna tanıtılması, başarılı girişimcilerin ve KOBİ’lerin desteklenmesi ve özendirilmesi amacıyla düzenlenen “KOBİ ve Girişimcilik Ödülleri” sahiplerini buldu. Törene katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “KOSGEB aracılığıyla KOBİ'lerimizin ve girişimcilerimizin de her zaman yanında oluyoruz ve olacağız'' dedi.”

Ödül töreninde ilk olarak Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün konuştu. Ergün, 2002 yılında sadece 3 bin civarında KOBİ'nin ihracat yaptığını ancak bu sayının bugün 50 bin sınırını aştığını belirterek, son 10 yılda Türkiye'nin ihracatında yaşanan muazzam artışın, bir bakıma ihracatçı KOBİ sayısındaki artışın da bir sonucu olduğunu hatırlattı.

KOBİ'lerin, tüm dünyada ekonominin ana aktörleri olarak kabul edildiğine dikkat çeken Ergün, hükümet olarak Türkiye'de "KOBİ havuzunu" büyütmek ve bunların içinden çok daha nitelikli KOBİ'ler çıkarma konusunda kararlı olduklarını belirterek, bu nedenle son yıllarda girişimcilik eğitimlerine büyük önem verdiklerini ifade etti.

“KOBİ’ler ekonominin can suydur”
''Biz ekonomik ve siyasi istikrarı sağlıyoruz. İş ve yatırım ortamını iyileştiriyoruz. Ancak bununla yetinmiyor KOSGEB aracılığıyla KOBİ'lerimizin ve girişimcilerimizin de her zaman yanında oluyoruz ve olacağız'' sözleriyle konuşmasına başlayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, girişimcilerin yeni yatırım imkânları için ülke ülke, kıta kıta koşturduğuna şahit olduklarını belirtti.

Girişimcilerin her birinin önemli işlere imza attığını, Türkiye'yi gururla temsil ettiklerini belirten Erdoğan, ''Aklınıza hangi kıta, hangi ülke gelirse gittiğimizde orada girişimcilerimizin olduğunu, yatırımlarımızın olduğunu görmekle iftihar ediyorum'' diye konuştu.

Ekonomi politikalarının reel sektöre ve özellikle KOBİ'lere olumlu olarak yansıdığını dile getiren Erdoğan, şunları söyledi: ''Ekonomilerin başarısı, birkaç tane büyük firmanın varlığı ile ölçülemez. Özellikle de rekabetçi ekonomilerde diğerlerini, birbirinden ayıran esas unsur KOBİ'lerdir. KOBİ'lerin güç kazanmasıdır. Ekonominin kalbi KOBİ'lerde atar, ekonominin omurgasını KOBİ'ler teşkil eder. Dev yatırımlarla ilgili bir adım attığınızda bile gelen yatırımcı hemen şunu sorar 'KOBİ'lerinizin durumu nedir?' Bunu araştırır. Yeniliklere açık, esnek, değişimlere çabuk uyum sağlayan, kendi alanlarında uzmanlaşan, refahı tabana yayan KOBİ'ler ekonominin adeta can suyudur. Türkiye'nin büyümesinde ve ilerlemesinde KOBİ'lerin büyümesi ve ilerlemesinin büyük bir payı var.''

“KOBİ'lere destek artarak devam edecek”
Başbakan Erdoğan, kaynaklarını daha verimli kullanan, eski köye yeni adet getiren, daha nitelikli ve katma değerli üretim yapan, yenilikçi ve rekabetçi KOBİ'lerin Türkiye'yi hedeflerine ulaştıracağını, bu nedenle KOBİ'lere olan desteklerinin hem nicelik hem de nitelik olarak artarak devam edeceğini ifade etti. Erdoğan, mevcut KOBİ'lerin niteliğinin artırılmasına olduğu kadar yeni işletmelerin kurulmasına da önayak olunmasının çok önemli olduğunu vurgulayarak, şu görüşlere yer verdi: ''Ülke olarak girişimcilik konusuna özel bir önem vermemiz, özellikle üniversite mezunu gençlerimiz arasında girişimcilik kültürünü yaygınlaştırmamız gerekiyor. Çok şükür Türkiye'de taşlar yerli yerine oturmaya başladıkça girişimcilik alanında da sevindirici gelişmeler yaşıyoruz. Özellikle yeni kurulan işletmelerin sayısında da bu gelişmeyi görüyoruz. Ben girişimcilik konusunda sağladığımız iki destek programını çok önemsiyorum. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın Tekno Girişim Sermayesi desteğiyle üniversite mezunu gençlerimize parlak fikirlerini ürüne dönüştürmeleri için 100 bin lira hibe desteği sağlıyoruz. Bugüne kadar bu destekten 740 kardeşimiz yararlandı. Her biri gerçekten de çok önemli, değerli projeleri hayata geçiriyorlar. Birinci aşamada başarılı olan bu gençlerimize ikinci aşamada kullanabilecekleri 550 bin liralık yeni bir destek programını da hazırladık.''

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.