Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Başbakanlık: “Raylı Sistemler En Az %51 Yerli Olacak!”

Kamu kurumlarının raylı sistem başta olmak üzere benzeri ihtiyaçlarında yerlilik oranlarına yönelik yeni bir genelge yayımlandı.
Ostim Editör
07 Kasım 2017 11:34

7 Kasım 2017 tarih ve 30233 Sayılı Resmi Gazete’de Başbakan Binali Yıldırım’ın imzasıyla yayımlanan Genelgede metro, hafif raylı sistem, tramvay ve benzeri araçların asgari yüzde 51 yerli malı olması gerektiği kaydedildi.

2017/22 sayılı Genelgede, teleferik, füniküler, monoray, metro ve şehir içi raylı sistemlerinin proje ve şartnamelerinin onaylanması ile standartlarının belirlenmesine ilişkin görev ve yetkinin, 26 Eylül 2011 tarihli ve 655 sayılı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname'nin 15'inci maddesi ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına verildiği belirtiliyor.

Engelleyici mevzuat hükümlerine yer verilmeyecek!
Genelgede, ayrıca şu ifadeler yer aldı: “Bu kapsamda emniyet, güvenlik, tasarruf ve rekabet ilkelerine uygun hareket edilmesi kaydıyla, kamu kurum ve kuruluşları ile belediyeler ve il özel idareleri ile bunlara bağlı veya ilgili kurum, kuruluş ve şirketlerin yapacağı metro, hafif raylı sistem, tramvay ile benzeri kullanılan çeken ve çekilen araçlar asgari yüzde 51 yerli malı olacaktır.

Türkiye'de üretilen ürün ve hizmetlerin alımına dair teknik şartnameler başta olmak üzere yerli üretim ve hizmetlerin sunulmasını engelleyen ikincil mevzuat hükümlerine yer verilmeyecektir.

Yerli üretim ve alımlarla ilgili olarak yapılacak ihale ve sair tedarik işlerinde yerli üretim ve hizmetlerin kullanımını sağlayacak teknik ve idari düzenlemelerin teşvik edilmesi için gerekli her türlü tedbir alınacaktır.”

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.