Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Başkent Ostim’le Daha da İleri Taşınacak

Ankara Kalkınma Ajansı, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz'ın da katıldığı programda toplam 27 milyon lira bütçeli 2012 Yılı Mali Destek Programı'nı açıkladı. Bakan Yılmaz, “Ostim gibi kuruluşlarla Ankara’nın potansiyelini daha da ileri taşımak istiyoruz” dedi.
Ostim Editör
07 Aralık 2012 11:14

Ankara Kalkınma Ajansı, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz'ın da katıldığı programda toplam 27 milyon lira bütçeli 2012 Yılı Mali Destek Programı'nı açıkladı. Bakan Yılmaz, “Ostim gibi kuruluşlarla Ankara’nın potansiyelini daha da ileri taşımak istiyoruz” dedi.

2 yıl önce “Başkentin Potansiyeli Harekete Geçiyor” sloganı ile yola çıkan Ankara Kalkınma Ajansı, bugüne kadar 195 projeye toplam 25 milyon lira destek vererek, bölgenin sosyo-ekonomik kalkınması için çalışmalarını sürdürüyor. Ajans, bölgenin sürdürülebilir kalkınmasının sağlanması adına yeni bir mali destek programını açıkladı.

Programa katılan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz konuşmasında kalkınmanın nimetlerinden tüm kesimlerin faydalanması gerektiğini söyledi. Kalkınmanın sadece ekonomiden ibaret olmadığını belirten Bakan Yılmaz, “Kalkınma ekonomiden daha geniş bir kavram, işin sosyal, çevresel boyutunu içeren, temel hakları, hukuku, demokrasiyi de ilgilendiren bir kavram. Sosyal boyutun en önemli unsuru fırsat eşitliğidir. Kalkınmanın odağında insan var. Bir ülke insan kaynaklarını iyi yetiştirebiliyorsa ve koruyabiliyorsa, hatta bunun üstüne dünyadan iyi yetişmiş insanları cezbediyorsa o ülke kalkınır.” dedi.

Kalkınma ajanslarının sadece para dağıtan kurumlar olarak görülmemesi gerektiğine işaret eden Cevdet Yılmaz, ajansların bölgenin planlarını yapan, potansiyelini ortaya çıkaran, sektörel analizler gerçekleştiren ve bilgi üreten kurumlar olduğunu vurguladı. Ostim gibi kuruluşlarla Ankara’nın potansiyelini daha da ileri taşımak istediklerini kaydeden ve Ankara’yı rekabetçi bir şehir yapmak istediklerini belirten Bakan Yılmaz, ” Ankara aynı zamanda Türkiye’nin sosyo-ekonomik gelişmişlik sırasında 2. sırada olan bir şehir. Yaşam kalitesi, sosyal yaşam olarak bakarsanız 1. sırada olan şehir. Bunu daha da geliştirmek istiyoruz. 2002’de ihracatı 1.5 milyar dolar, geçen sene 6.6 milyar doları yükselmiş. İhracat yapan, istihdam üreten bir şehir Ankara. Sanayinin çok önemli bir paya sahip olduğu bir il konumunda. Biz Ankara’yı kendi içinde daha dengeli bir il haline getirmeyi, daha rekabetçi bir il haline getirmeyi istiyoruz” dedi.

Ankara Kalkınma Ajansı’nın destek verdiği projeler; KOBİ’lerin yenilikçi uygulamalar ile küresel rekabete hazırlanmasının sağlanmasından, STK’ların işlevlerini yerine getirmesine yardım edecek mali desteğe, üniversitelerin araştırmalarına fon sağlamaktan yerel yönetimlerin ihtiyaç duyduğu teknik desteğe kadar geniş bir yelpazede yer alıyor.

Ajansın 2012 Yılı Mali Destek Programları şu başlıklar altında sıralanıyor:

  • 12 milyon lira bütçeli Çevreye Duyarlı Yenilikçi Uygulamalar Mali Destek Programı
  • 5 milyon lira bütçeli Kırsal Kalkınma Mali Destek Programı
  • 5 milyon lira bütçeli Turizm Mali Destek Programı
  • 5 milyon lira bütçeli Sosyal Kalkınma Mali Destek Programı

 

 

 

 

 

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.