Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Belediyelere Yerli Ürün Çağrısı

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, kamu ihtiyaçlarının yerli kaynaklarla karşılanmasında yerel yönetimlere de önemli görevler düştüğünü dile getirerek, “Yerel yönetimler yatırımlarını gerçekleştirirken ve ihtiyaçlarını karşılarken önce kentin kendi dinamiklerinden faydalanmalıdır.” dedi.
Ostim Editör
21 Ekim 2020 16:53

ASO Ekim ayı Meclis Toplantısı Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın katılımıyla video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi.

ASO Başkanı Nurettin Özdebir, toplantının başında yaptığı değerlendirmede; Covid-19’da artan vakalar, ABD seçimleri, Ermenistan’ın Nahçivan ve Azerbaycan’a saldırıları ve Doğu Akdeniz’deki gelişmelere bağlı olarak ortaya çıkan bu belirsizliklerin risk algısını her geçen gün artırdığını ifade etti.

Ekonominin arz tarafı ve büyümenin en önemli öncü göstergesi olan sanayi üretimindeki toparlanmanın, hızlı bir ivmeyle devam ettiğini dile getiren Özdebir, “Özelikle imalat sanayiinde siparişler, yatırım ve ihracatın artıyor olması pandemi öncesine hızlı bir dönüşün olduğunu işaret ediyor. Üçüncü çeyreğin ilk iki ayı ile birlikte sanayi üretimi pandemi öncesi olan Ocak-Şubat ayları ortalamasını yakaladı. Sanayi üretimindeki Temmuz ve Ağustos aylarındaki ivmelenme, üçüncü çeyrekte güçlü büyüme beklentilerini artırıyor.” dedi.

“Yerel yönetimler önce kentin dinamiklerinden faydalanmalı”

21. yüzyılın ülkelerin değil kentlerin rekabet edeceği bir dönem olacağına dikkati çeken Nurettin Özdebir, “Bu rekabette yerel yönetimler büyük rol oynamaktadır. Ankara’nın küresel rekabet gücünü etkileyen birçok faktör üzerinde yerel yönetimlerin etkisi vardır. Yerel yönetimler, sorunları çözerken sınırlı kaynakları etkin kullanmak zorundadır.” görüşünü dile getirdi.

Türkiye’de her yıl önemli ölçüde kamu alımı yapıldığına dikkat çeken ASO Başkanı, bu alımlarda kamu ihtiyaçlarının yerli kaynaklarla karşılanması yönünde atılacak adımların önemine vurgu yaptı.

Kamu ihtiyaçlarının yerli kaynaklarla karşılanmasında yerel yönetimlere de önemli görevler düştüğünü dile getiren Özdebir, şunları söyledi: “Yerel yönetimler yatırımlarını gerçekleştirirken ve ihtiyaçlarını karşılarken önce kentin kendi dinamiklerinden faydalanmalıdır. Daha sonra ülkemiz içinden alternatiflere yönelmelidir. Ne yazık ki kamu bürokrasimizde bir yabancı ürün hayranlığı var. Ürünün yerli muadili olduğu halde üreticilerin üretim kabiliyetlerini araştırmadan yabancı ürün alma arayışına giriliyor. Ülke olarak önemli bir üretim gücüne sahibiz.  Dünyanın hemen hemen her ülkesine ürün satan bir sanayi alt yapısına sahibiz.”

Kamu alımlarının sanayimizin geliştirilmesi ve desteklenmesi açısından önemine dikkat çeken Nurettin Özdebir, “Bu hem sanayicinin üretim şevkini artıracak hem de yaratacağı etki ile iç talepte önemli kazanımlar sağlayacaktır. Burada yerel yönetimlerimize de büyük bir sorumluluk düşmektedir.” dedi.

Ankara’nın, Türkiye’nin tüm kentleri içinde yüksek teknoloji üretiminde açık ara önde olduğunu vurgulayan Nurettin Özdebir, “Büyükşehir Belediyemiz, gerekse ilçe belediyelerimizin her türlü makine ve araç-gereç ihtiyacını karşılayabilecek altyapıya sahibiz. Biz bu çağrımızı tüm kamu kuruluşlarının yöneticilerine her zaman yapıyoruz. Belediye başkanlarımızdan da bu konuda duyarlılık göstermelerini bekliyoruz.” dedi.

İlgili Görseller
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.