Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

“Bir Yıla Toparlanırız Yeter ki Faiz ve Maliyetler Azalsın”

OSTİM Organize Sanayi Bölgesi Sanayici İş Adamı ve Yöneticileri Derneği (ORSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Levent Çamur, sanayicinin maliyet yüküne dikkat çekerek, “Yeter ki sanayici yüksek faiz, yüksek maliyet kıskacından kurtulsun. 2022 ortasına kadar toparlanırız.” dedi.
Ostim Editör
07 Temmuz 2021 16:15

ORSİAD’ın pandemi nedeniyle ertelenen mali genel kurulu üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi. Toplantıda ORSİAD’ın gelir gider hesapları, yönetim ve denetim kurulu raporları oy birliğiyle ibra edildi.

Sanayici umutlu

ORSİAD Başkanı Levent Çamur, salgın sürecinin etiklerine değindi. Çamur şunları kaydetti: “Salgın süreci hemen her işletmeyi derinden etkilese de umutsuz değiliz. Biliyoruz ki ülkemizin üretime, yatırıma çok ihtiyacı var. Bekleyecek, umutsuzluğa kapılacak zaman değil. Büyüme kompozisyonuna baktığımızda uzun vadeli büyümeyi sağlayan, istihdamı sağlayan, kaliteli büyümeyi sağlayan şey yatırım. Özel yatırımlar ilk kez eksiye geçti. Bunu tersine çevirmek için 1 kuruşluk yatırımlar bile çok önemli.” 

Üretim maliyetlerinin fazlalığına dikkati çeken Çamur, Yeter ki şu yüksek faiz, yüksek maliyet, artan hammade fiyatı kıskacından kurtulalım. Çarkların yeniden hızlanması, yeni yatırımlar, üretim artışı çok da zor değil. Sanayici, iş adamı, girişimcinin üzerindeki maliyet yükü azaltılırsa tahmin ediyoruz bir yıl içinde kademeli bir şekilde toparlanır, normalleşme yolunda çok hızlı adımlar atarız.” dedi.

Toparlanmayla yatırımların hareketlenerek, sürdürülebilir büyümenin yakalanacağına işaret eden Çamur, “Zaten yasakların kalkmasıyla beraber talebin arttığını, bununla birlikte pek çok sektörümüzde imalat sanayi kapasite kullanım oranında çok ciddi artış yaşandığını, bunun da yatırımlara yansıyacağını görüyoruz. Ankaralı sanayiciler olarak, ihracatçılar, üreticiler olarak her zamankinden daha fazla çalışmamız gerektiğini biliyor, önümüze bakıyoruz. En büyük temennimiz finansman konusundaki beklentilerin karşılanması.” mesajını verdi.

İlgili Görseller
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.