Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Çıraklara Daha Fazla Kaynak

Çırak Eğitim ve Öğretim Vakfı 17. Genel Kurulu’na katılan OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, mesleki ve teknik eğitimin önemine dikkat çekti. Çırakların mesleki eğitim ve gelişimine yönelik daha fazla kaynak ayrılması gerektiğini vurgulayan Aydın, “Daha çok parayı çıraklara harcamalıyız.” dedi.
Ostim Editör
22 Haziran 2021 14:01

Çırak Eğitim ve Öğretim Vakfı 17. Genel Kurulu, Vakfın OSTİM’deki merkezinde gerçekleştirildi.

Genel Kurul’a OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, Başkanvekili Sıtkı Öztuna ve Yönetim Kurulu Üyesi Behzat Zeydan, Anadolu Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay, OSTİM Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Bayram Arslanoğlu ve vakıf üyeleri katıldı.

“Pandemi nedeniyle çırak bulunamıyor”

Çırak Eğitim ve Öğretim Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı İbrahim Karakoç, pandeminin çıraklık eğitimini olumsuz etkilediğini dile getirdi. Karakoç, “16-17 aydır içimiz kan ağlıyor. Pandemi nedeniyle çırak bulunamıyor.” dedi.

Çıraklık eğitimi alan gençlerin meslek lisesi mezunlarına göre iş bulmada daha avantajlı olduğunu vurgulayan Karakoç, “Çıraklık mezunu olanlar yüzde yüz istihdam ediliyor. Çıraklık Eğitim Merkezimizde olan mesleki ve teknik eğitim becerilerinden meslek liseleri de faydalansın.” mesajını verdi.

Vakfın çalışmalarının Türkiye çapında da fark edildiğini kaydeden Karakoç, “Türkiye genelinde 18 bin vakıf var biz yılın vakfı seçildik.” dedi.

“Vakıfla daha çok iş birliği yapmalıyız”

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, vakıf çalışmalarının emek ve özveri istediğini hatırlatarak, Çıraklık Eğitim ve Öğretim Vakfı yönetimi ve çalışanlarına harcadıkları emek ve gösterdikleri özverili çalışmalardan dolayı teşekkür etti.

OSTİM’in çalışmalarıyla Türkiye’deki diğer OSB’lerden farklı bir konumda olduğuna dikkat çeken Aydın, şunları söyledi: “Türkiye’de hiçbir OSB’ye nasip olmayan işler OSTİM’e nasip oldu. OSTİM’in kurum ve kuruluşlarının Ankara, Türkiye ve dünyadaki yüzlerce kurum ve kuruluşlarla iş birliği protokolü var. Çıraklık Eğitim ve Öğretim Vakfı’yla da daha çok iş birliği yapmalıyız.”

Mesleki ve teknik eğitimin önemine dikkat çeken Aydın, çırakların mesleki eğitim ve gelişimine yönelik daha fazla kaynak ayrılması gerektiğin vurgulayarak, “Daha çok parayı çıraklara harcamalıyız.” dedi.

Dünyadaki hızlı değişime vurgu yapan Orhan Aydın, çıraklarla Vakıf arasındaki etkileşimin artırılması için sosyal medya kanallarının aktif kullanılabilmesi önerisinde bulundu.

Yapılan seçimle Vakfın yeni dönemde Mütevelli Heyetine; İbrahim Karakoç (Başkan), Mehmet Delikeşoğlu (Başkan Yard.), Bülent Kozanoğlu, Muhsin Güler, Ömer Erol, Osman Aydın, N. Servet Özdemir, Hamdi Balaban ve Muhsin Ayten seçildi. Denetleme Kurulunda da; Naci Toksoy, Ahmet Tamkoç, Aydın Türkoğlu görev yapacak.

İlgili Görseller
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.