Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Dev ihaleye 'yerli teknoloji' şartı

• 20 milyar dolara ulaşması beklenen dev kamu ihaleleri öncesi Sanayi Bakanlığı "yerli teknoloji" şartı getiriyor. Savunma sanayisinde başarılı olan offset sistemi artık ulaştırma, enerji ve sağlıktaki alımlarda da uygulanacak.
Ostim Editör
14 Şubat 2012 00:00

20 milyar dolara ulaşması beklenen dev kamu ihaleleri öncesi Sanayi Bakanlığı "yerli teknoloji" şartı getiriyor. Savunma sanayisinde başarılı olan offset sistemi artık ulaştırma, enerji ve sağlıktaki alımlarda da uygulanacak.

Sanayi Bakanlığı, 20 milyar dolara ulaşması beklenen dev kamu ihalelerine 'yerli teknoloji' şartı getiriyor. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, ulaştırma, enerji ve sağlıktaki milyarlarca dolarlık alımlara, savunma sanayinde büyük başarı gösteren 'off-set' sistemini getireceklerini açıkladı. Türkiye'nin büyük bir satın alma gücü olduğunu belirten Ergün, artık ucuza verenden satın alma döneminin değiştiğini söyledi. Bakan Ergün, ihaleye katılanlara, "Sizden alırız ama şu şu parçaları Türkiye'de üretirseniz, bizim göstereceğimiz bazı firmalarla işbirliği yaparsanız alacağız" diyeceklerini söyledi.

Ar-Ge'ye yatırım şartı
Artık Türkiye'de üreten değil teknolojisini Türkiye'de geliştiren şirketlere ihalelerde öncelik verileceğini kaydeden Ergün, ihalelerde 5 yıl içinde yüzde 50-60 yerlilik oranına çıkmayı taahhüt edecek firmaların öne geçeceğini aktardı. Ergün, bu şekilde Türk sanayisinin milyarlarca dolarlık üretim gücüne ulaşabileceğini vurguladı. İlaç, enerji ve ulaştırma ihalelerinde, THY'nin uçak alımlarında, FATİH projesinde yerli üretimi dikkate alacaklarını dile getiren Ergün, "THY alımlarındaki off-set bize 1 milyar dolar ihracat kapısı açtı. Bunu 2 milyar dolara çıkarabiliriz. Sadece ilaçta 2 milyar dolarlık üretim gücü oluşturabiliriz" dedi.

'100 sanayici tek başına yerli oto yapar'
Türk otomotiv sektörünün yerli otomobil üretimine yönelik olarak, "Gözümüzü kapatsak bu işi tek başına yapacak 100 sanayici sayarız" diyen Ergün, TOFAŞ markası altındaki kuş serisinin üretiminin sonlanmasını hata olarak yorumladı. Ergün, "Kuş serisini, tam kalıplarını yenileme ve yeni tasarımlar ortaya koyma evresinde terk ettik. O serilerin kalıp, model, tasarım ve teknolojisini bir adım öteye geçirecek yatırımı yapsaydık, bugün bu markalar dünyanın birçok yerinde yeni tasarımıyla ve iç pazarda varlığını sürdürecekti" dedi.

10 milyar $'lık yatırım müjdesi
Ergün, Türkiye'nin 2012'de de ciddi uluslararası yatırım çekeceğini müjdeleyerek, "Bu yıl 10 milyar doların altına düşmeyiz. Teşvikle daha da ivme kazanır. Gelen yatırımcılar var. Petrokimya alanında, otomobil alanında yatırım yapmak isteyenler var" diye konuştu.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.