Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Dünyanın Önde Gelen İktisatçıları OSTiMTECH’de Buluşacak

15-17 Ekim, 2019 tarihlerinde Ankara’da OSTİM Teknik Üniversitesi yerleşkesinde gerçekleştirilecek olan “Akıllı Ekonomik Planlama ve Endüstriyel Politikalar” (SEPIP) Konferans ve Çalıştayına yönelik çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.
Ostim Editör
27 Ağustos 2019 12:18

Columbia Üniversitesi ve Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Örgütü’nün (UNCTAD) iş birliği ile düzenlenen SEPIP; iktisadi kalkınma ve rekabet gücünün artırılmasını hedefleyen sanayi politikaları ve iktisadi planlama konularındaki akademik çalışmaların ve karar alıcıların tecrübelerinin paylaşıldığı bir platform olarak tasarlandı. SEPIP 2019, AlBaraka Türk Katılım Bankası’nın yanı sıra İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRIC), Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Ankara Kalkınma Ajansı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ve PTT destekleri ile gerçekleştiriliyor.

Dünyanın önde gelen iktisatçıları katılacak

Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde hızlı ve sürdürülebilir büyümenin sağlanmasında önemli rol oynayan iktisadi planlama ve sanayi politikalarının tartışılacağı SEPIP 2019'a; yurt içi ve yurt dışında üniversite ve araştırma merkezlerinde görev alan akademisyen, araştırma görevlisi ve araştırmacılar, yapısal dönüşüm, kalkınma ve sanayi politikaları alanında uzman veya bu alanlarda çalışmalarda bulunan kamu görevlileri katılacak.

İlk gün gerçekleştirilecek konferansın konuşmacıları arasında çeşitli ülkelerden eski bakan ve bakanlık temsilcileri dahil olmak üzere çeşitli karar alıcılar, Columbia Üniversitesi ve Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Örgütü (UNCTAD)’nün işbirliği ve OSTİM Teknik Üniversitesi'nin ev sahipliğinde düzenlenecek organizasyonun ilk günü gerçekleştirilecek konferansın konu başlıkları arasında “Sanayi Politikalarının Etkenliği ve Teknoloji Dağılımı” ile “Teknolojik Gelişim ve Sınai Kalkınma” yer alıyor.

Çeşitli ülkelerden eski bakan ve bakanlık temsilcileri dahil olmak üzere iktisatçı ve karar alıcıların katılacağı konferansta Hollanda Delft Teknoloji Üniversitesi Girişimcilik ve Yenilik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Johannes Wissema’nın yanısıra Nijerya Awolowo Üniversitesi’nden Dr. Victor Abejuma Obafemi ve Bilkent Üniversitesinden Prof. Dr. Erinç Yeldan da yer alacak.

SEPIP kapsamında, OSTİM Teknik Üniversitesi ve UNCTAD ortaklığı ile gerçekleştirilecek “Uygulamalı Sanayi Politikaları Uluslararası Sonbahar Okulu ve Çalıştayı”nda OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Murat Yülek ve UNCTAD’dan Sayın Piergieuseppe Fortunato tarafından verilecek eğitimlere pek çok ülkeden akademisyenler iştirak edecek. Yoğun ilgi nedeniyle katılımcı sayısının sınırlandırıldığı Çalıştay’da geleceğin kalkınma öncelikli sanayi politikaları şekillendirilecek.

Çalıştay katılımcıları, yurtiçi ve yurtdışında üniversite ve araştırma merkezlerinde görev alan akademisyen, araştırma görevlisi ve araştırmacılar, yapısal dönüşüm, kalkınma ve sanayi politikaları alanında uzman veya bu alanlarda çalışmalarda bulunan kamu görevlilerinden oluşuyor.

 

İlgili Görseller
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.