Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Düzenleme OSB’lerin Rekabet Gücünü Artıracak

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkanı Memiş Kütükcü, OSB Uygulama Yönetmeliğindeki yeni düzenlemelerin OSB’lerin rekabet gücünü artıracağı değerlendirmesini yaptı.
Ostim Editör
16 Nisan 2020 20:49

OSB Uygulama Yönetmeliğinde yeni düzenlemeler yapılarak Resmi Gazete’de yayımlandı. OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, OSBÜK’ün talepleri arasında yer alan emsal artışı, OSB katılımcısının kendi ihtiyacı için elektrik üretim tesisi kurabilmesi gibi pek çok yeni düzenleme getiren yönetmeliğin OSB’lerin rekabet gücünü artıracağını söyledi.

Organize Sanayi Bölgelerinin Türkiye’de sanayi üretiminin yüzde 33’ünü gerçekleştirdiğinin altını çizen Kütükcü, OSB’lerin sorunlarını çözmeye yönelik atılmış her adımın son derece kıymetli olduğunu ifade etti. Kütükcü, “OSBÜK olarak, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız tarafından hazırlanan OSB Uygulama Yönetmeliğine katkıda bulunmak üzere sunduğumuz rapordaki taleplerimizin karşılanması son derece memnuniyet verici. Her zaman olduğu gibi, bu yönetmelik değişikliğinde de üretimin, organize sanayi bölgelerimizin taleplerini karşılayan Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank’a teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

OSB’lerde emsal yüzde 1’e çıktı

Kütükcü, açıklamasında tüm dünyanın koronavirüs (Covid-19) ile mücadele ettiği bu dönemde Türkiye’nin sanayi üretimini güçlendirecek önemli kararlar aldığını vurgulayarak “Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yeni OSB yönetmeliğine göre, OSB’lerimizde sanayi parsellerinde emsal, taleplerimiz doğrultusunda yüzde 1’e çıktı. Organize Sanayi Bölgelerimiz, imar planı tadilatı yaparak yüzde 10 karşılığını ayırmak suretiyle emsali yüzde 1’e çıkarabilir. Böylece sanayicilerimiz yatırımlarına daha fazla yer ayırabilecekler.” dedi.

OSB’lerde GES ve RES’e yeni düzenleme

Daha önce çatı ve cephe uygulaması ile sınırlanan OSB’lerde güneş enerjisi santrali kurulmasına dair yeni düzenlemeler de yapıldığını hatırlatan Kütükcü, “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız tarafından yapılan yönetmelik değişikliği ile OSB’de yer alan sanayi ve hizmet destek parselinin boş kalan kısımlarında katılımcının kendi ihtiyacı için gerekli olan rüzgar ve güneş enerjisine dayalı elektrik üretim tesisi kurabilmesine imkan tanındı. Ayrıca yeni yönetmelikte, arsa tahsisinin iadesi veya iptali halinde katılımcıya iade edilecek tutarın, güncel parsel tahsis bedelinin üzerinde olamayacağı kuralı getirilmesi de sanayicilerimizin kaynaklarının daha etkin kullanılması açısından son derece yerinde bir karar olmuştur. Bunlarla birlikte camiamızın taleplerini dikkate alarak sanayicilerimizi rahatlatacak pek çok yeni düzenlemeyi içeren yönetmeliğin hayırlı olmasını diliyorum.” değerlendirmesini yaptı.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.