Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Elektromanyetik Top Sistemi OSTİM’den Sahaya Çıkıyor

OSTİM firması Anadolu Yönlendirilmiş Enerji Teknolojileri A.Ş. (YETEKNOLOJİ), Elektromanyetik Top Sistemi’nde saha aşamasına geçiyor. Ana yüklenici YETEKNOLOJİ ve destekleyici firmaları, Savunma Sanayii Müsteşarlığı’yla (SSM) sözleşme imzaladı.
Ostim Editör
25 Mayıs 2018 15:29

Türk sanayisine önemli katkılar sağlayan, birçok büyük projeye yerli ve milli çözümler sunan OSTİM’den bir firma daha adını milli bir projeye yazdırdı. Prof. Dr. Mirzahan Hızal, Fazıl Hızal ve ekibi tarafından geliştirilen Elektromanyetik Top Sistemi için saha süreci başladı.

SSM tarafından görev verilen OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi üyesi firma, aralarında OSTİM Teknoloji A.Ş.’nin de yer aldığı destekleyici firmalarla birlikte Elektromanyetik Fırlatma Sistemi Saha Prototipi Tedarik Sözleşmesine imza attı.

Sözleşme; SSM Müsteşarı İsmail Demir, SSM Müsteşar Yardımcısı Faruk Yiğit, Hızal Ltd. Genel Müdürü Prof. Dr. Mirzahan Hızal, Anadolu Yönlendirilmiş Enerji Teknolojileri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Fazıl Hızal, OSTİM Teknoloji Araştırma ve Geliştirme Merkezi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Behzat Zeydan, Adalar Makina Ltd. Şti. Genel Müdürü Muharrem Elçi, Figes Mühendislik A.Ş. Genel Müdürü Koray Gökalp tarafından imzalandı.

Sisteme ŞAHİ209 ismini verdiklerini belirten SSM Müsteşarı İsmail Demir, “Güvenlik birimlerimizin kullanımına yönelik olarak envantere çeşitli yeni nesil sistemlerin dahil edilmesi çalışmaları ve bu konuda çeşitli araştırma ve ürün geliştirme çalışmaları devam ediyor.

Şu anda üzerinde konuştuğumuz sistem, dünyada Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, Çin, Fransa ve Almanya gibi ülkelerin çalıştığı elektromanyetik fırlatma sistemine dayalı bir top projesi.

Bu projeyi hocamız 2013 yıllarından beri çalışıyor aslında. Bu, şu anda, teknoloji geliştirme safhasında olan prototip ürünün çeşitli ortamlarda kullanılmaya başladığını gördüğümüz bir teknoloji.” dedi.

Hedef yüzde 100 yerlilik
Klasik silahların barut, yakıt veya patlayıcılarla hedefi vurduğunu, elektromanyetik top sisteminde ise bunların yerine elektrik enerjisi kullanıldığını kaydeden İsmail Demir, şöyle devam etti: “Bu enerjiyle fırlatılan mühimmat çok yüksek bir kinetik enerjiye ve hipersonik hıza sahip oluyor. Hedefi de bu yüksek enerjiyle vurarak imha ediyor.

Bu teknolojinin en büyük avantajı atış maliyetlerinin ucuz olması. Top atış maliyetiyle füze menzilinde etkili olunması, hipersonik hızlara sahip olması sebebiyle çok hızlı ve etkili, hedefleri tahrip gücüne sahip olabilmesi.
Aslında benzeri projeler, Türkiye’de başka kurumlar tarafından da çalışılıyor. Burada bizim hedefimiz; bir, yüzde 100 yerlilik. İkincisi ise bu tür yeni teknoloji gösterimlerinin birden fazla kurum, kuruluş akademi tarafından çalışılması Türkiye’nin artık alışık olması gereken bir yöntem. Çünkü, projeler hem kendi mecrasında değişik teknolojilere yol açabiliyor. Hem de birbirini tetikleyen ve birbiriyle belki ileride entegre çalışacak değişik sistemler ortaya çıkartabiliyoruz.”

Öncü projeler arasında yer alacak
Proje kapsamında çeşitli deneme safhaları olacağını, güvenlik güçlerinin kullanacağı silah sistemleri platformuna dönüşmesinin ise nihai hedef olduğuna işaret eden SSM Müsteşarı, “Projemiz Türkiye’de bu alanda ve benzer alanlardaki sistemlerin yaygınlaşması hedefiyle değerlendirildiğinde öncü projeler arasında yer alacaktır. Geliştirme çalışmaları kapsamında şu anda laboratuvar ortamında oluşturulmuş olan prototipler var. Benzer özelliklerde bir adet saha prototipinin tedarik edilmesine yönelik olarak Anadolu Yönlendirilmiş Enerji Teknolojileri A.Ş. ile sözleşme imzalıyoruz.” açıklamasında bulundu. 

Kısa sürede sonuçlanacak
Çalışmanın safha safha ilerleyecek bir proje olduğunu anlatan SSM Müsteşarı İsmail Demir, “Laboratuvar ortamındaki testleri devam ediyor. Bugüne kadar belki bine yakın test yapılmış durumda şu an sahaya çıkacak, alanda atış yapabilecek ürünü hedefliyoruz. İnşallah saha testimize de hep beraber şahitlik edeceğimiz günü de görürüz. Bu projemiz, altını çizerek söyleyeyim, 3 yıl sürecek bir proje değil, bu projemizi çok kısa sürede sonuçlandırmayı hedefliyoruz. İnşallah bu yaz bitmeden projenin saha testini yaparak hep beraber şahitlik edeceğiz.” dedi.

“Devamını getirmeyi arzu ediyoruz”
Hızal Ltd. Genel Müdürü Prof. Dr. Mirzahan Hızal da, imza töreninde şunları söyledi: “Savunma Sanayii Müsteşarlığı’na ve Sayın Müsteşarımıza çok teşekkür ediyoruz. Konuyla ilgili hassasiyeti ve samimi destekleri bizi cesaretlendirdi ve güvenimizi artırdı. İnşallah bu çalışmaların bugün başlangıcını gerçekleştiriyoruz. Mümkün olan en kısa zamanda da bunun devamını getirmeyi arzu ediyoruz.” dedi.

“Sonuna kadar destekleyeceğiz”
OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, projeye tüm imkanlarla destek vereceklerinin altını çizdi. Aydın, Türkiye’ye önemli kazanımlar sağlayacak projeye ilişkin, “Bu projenin ülkemize, vatanımıza, milletimize, istiklal ve istikbal için hepimize hayırlı olmasını diliyorum. Hocamın OSTİM’de uzun yıllar emek verdiği bu projenin hayata geçmiş olmasına vesile olduğunuz için sizlere çok teşekkür ediyorum. Biz OSTİM’deki tüm imkan ve kabiliyetlerimizle bu projenin hayata geçmesi için hocamın emrinde olacağız ve sonuna kadar da destekçisi olacağız. Bunu bilmenizi istiyorum, hepinize teşekkür ederim.” Değerlendirmesinde bulundu.
 

HABERE AİT FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.