Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

ESDER: “Bankalar Ellerini Taşın Altına Koymalı”

Esnaf ve Sanatkarlar Derneği (ESDER) Genel Başkanı Mahmut Çelikus, koronavirüs salgını döneminde esnafın bankalardan daha fazla destek beklediğini söyledi.
Ostim Editör
02 Nisan 2020 13:55

Çelikus yaptığı yazılı açıklamada, “Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının yayılmasıyla milyonlarca insan kurala uyarak evlerinde kaldı. Binlerce iş yeri de zorunlu olarak kapılarına kilit vurunca, esnaflar ve KOBİ’ler gelir kaybına uğrama tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. “ dedi.

“Bankalar yüksek faiz talep ediyor”

Ekonomileri sarsan bu dalgadan en çok etkilenen kesimlerin bankalara borcu olan esnaf ve KOBİ’lerin olduğunu vurgulayan Mahmut Çelikus, ”Kredi borçlarını erteleyeceğini duyuran bankaların esnaflarımızdan yüksek faiz talep ediyorlar. Bu zor süreçte bankalar esnaflarımıza ve KOBİ’lerimize cansuyu olmaları gerekirken aldığımız bu haberler bizleri üzmektedir.” ifadelerini kullandı.

Merkez Bankası’nın kredi kartı işlemlerinde uygulanan gecikme faizi ve akdi faizde indirime gitmesinin yanı sıra bankaların kredi taksitlerini 3 ay faizli olarak ötelediklerini hatırlatan ESDER Başkanı, ”Esnafımız 4 aylık kredi kartı ödemelerinin faizsiz ertelenmesini, 4 ay sonrası 12 eşit taksitle kredi kartları limitini etkilemeden ödenmesini talep ediyor.” görüşünü paylaştı.

“Esnafımızın yaşaması gerekiyor”

Koronavirüsle mücadelede herkesin “Hep birlikte başaracağız” dediğini, ekonomik olarak güçsüz olan esnafın korunması ve yaşatılması gerektiğini hatırlatan, bankaların bu zamana kadar esnaf ve KOBİ’ler üzerinden kazanç elde ettiğini belirten Mahmut Çelikus, “Bankalar bu zor süreçte ellerini taşın altına koymalılar. Özellikle Merkez Bankası Anonim Şirketi’nden büyük katkılar bekliyoruz. Süreç bittiğinde bankalar yine esnaf ve KOBİ’lerin kapısını çalacak. Bankaların yaşaması için esnafımızın da yaşaması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.