Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Esnaf ve sanatkâra verilecek ilk ders başladı

Ankara Üniversitesi ile Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu arasında imzalanan işbirliği protokolü kapsamında Ankara Üniversitesi bünyesinde kurulan ATAUM, esnaf ve sanatkâra eğitim veriyor.
Ostim Editör
03 Nisan 2012 00:00

Ankara Üniversitesi ile Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu arasında imzalanan işbirliği protokolü kapsamında Ankara Üniversitesi bünyesinde kurulan ATAUM, esnaf ve sanatkâra eğitim veriyor.

Ankara Üniversitesi ile Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) arasında imzalanan işbirliği protokolü kapsamında Ankara Üniversitesi bünyesinde kurulan ATAUM, esnaf ve sanatkara ilk dersi vermeye başlıyor. 2 milyon esnaf ve sanatkârın ufkunu açacak olan proje’nin ilk eğitimi TESK ana binasında yapıldı.

TESK’ten yapılan yazılı açıklamada, Konfederasyonun Ankara Üniversitesi ile yürüttüğü proje kapsamında esnaf ve sanatkâra ilk dersiin TESK Genel Merkezi’nde verildiği bildirildi.

Başlangıçta 63 saat sürecek olan eğitimler sonrasında Türkiye genelindeki tüm esnaf ve sanatkar temsilcileri, AB projeleri ile esnaf ve sanatkarın sıkıntı yaşadığı sorunların çözümüne nasıl katkı sağlayacağını ele almış olacak. Yapılan bu protokol ile AB kapılarının yolu esnaf ve sanatkâra açılmış olacak.

“Üyelerimizin vizyonu genişleyecek”
Ankara Üniversitesi ATAUM Müdürü Prof. Dr. Çağrı Erhan’ın ilk dersi vereceği eğitimler 22 Şubat Çarşamba günü Saat 11.00’de TESK toplantı salonunda gerçekleşecek. Konuyla ilgili açıklama yapan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Teknoloji ve buna bağlı olarak küresel şirketlerin bu kadar hızla büyüdüğü bir küresel ekonomide, küçük işletmelerin en önemli ihtiyaçlarının başında bilgi ve bilgiye hızlı ulaşım gelmektedir. Ahilik Kültürünün ve teşkilatının günümüzdeki uzantısı olan TESK’in birinci ve en önemli görevi gerek teşkilatının gerek üyelerinin mesleki eğitimlerine destek vermektir. Bu amaç doğrultusunda Türkiye’nin iki köklü kurumu olan Ankara Üniversitesi ve Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu, Ankara Üniversitesi bünyesinde kurulan Avrupa Toplulukları Araştırma ve Uygulama Merkezi (ATAUM) ile TESK arasında imzalanan işbirliği ve danışmanlık protokolü ile esnaf ve sanatkârımızın vizyonu genişliyor” dedi.

“170 bin kadın üyeye sahibiz”
İşbirliği kapsamında Avrupa Birliği konulu eğitim ile başta TESK personelinin Avrupa Birliği ve Türkiye’nin AB’ye uyum süreci konusunda bilgi düzeyinin arttırılması ve Konfederasyonun alt teşkilatlarına yönelik olarak yapılacak çalışmalarla uyumlu ve olumlu yönde etkilenmesinin sağlanmasının hedeflendiğini kaydeden Palandöken, “Konfederasyonumuz Türkiye ekonomisinin önemli bir kesimi olan 170 bini kadın olmak üzere 2 milyon esnaf ve sanatkar üyeye sahiptir. Konfederasyon olarak mensuplarımızın uyum sürecindeki değişim, dönüşüm ihtiyacının karşılanmasında önemli çalışmalar yapmayı kendine görev edinmiştir. Bu bağlamda ülkemiz ekonomisinde istikrarın sağlanmasında hiç kuşkusuz öncelikle girişimciliğin teşvik edilmesi ve buna bağlı olarak yeni iş imkanlarının yaratılarak istihdamın artırılmasına yönelik çalışmalar yapılması bizlerin en önemli vazifeleri arasında yer almaktadır” diye konuştu.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.