Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Etiyopya’ya OSTİM’den Dostluk Köprüsü

OSTİM ile Habeşistan Kalkınma ve İşbirliği Derneği arasında eğitim ve ticari başlıkları içeren protokol imzalandı.
Ostim Editör
20 Şubat 2015 13:57

OSTİM ile Habeşistan Kalkınma ve İşbirliği Derneği (HAKİD) arasında eğitim ve ticari başlıkları içeren protokol imzalandı.

1967’den günümüze Türk sanayisinin gelişimi, yerli ve milli üretim anlayışı için çalışan OSTİM, bilgi ve tecrübelerini dost ve kardeş ülkelerle paylaşmaya devam ediyor. OSTİM, son olarak HAKİD ile imzaladığı protokolle Etiyopya’da da aktif rol üstlenmeyi hedefliyor.

HAKİD adına Başkan Nizamuddin Awol, OSTİM adına Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın’ın imzaladığı protokol kapsamında; Etiyopya ile OSTİM arasında İş ve İnşaat Makineleri, Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri, Savunma ve Havacılık, Medikal (Tıbbi Cihazlar), Raylı Ulaşım Sistemleri, Kauçuk, Tarım ve Gıda konularında karşılıklı ticari işbirlikleri kurulması, Türkiye’de eğitim gören öğrencilere burs ve iş olanaklarının araştırılması, Etiyopya’da yatırım imkanları ile ilgili işbirliklerinin yapılması yönünde çalışmalar yapılacak.

HAKİD Genel Merkezi’nde imzalanan protokolün koordinasyonu ve yapılacak işbirlikleri ile karar verilen uygulamalara yönelik çalışmalar için, OSTİM kümelerinin koordinatörleri ile Dernek Yönetiminin belirleyeceği, her küme için iki temsilci ile yürütme komitesi oluşturulacak.

“Öğrencilerimiz sizden çok şeyler öğrenecek”
HAKİD Başkanı Nizamuddin Awol, imza töreninde yaptığı değerlendirmede, OSTİM ile çalışmaktan dolayı memnuniyetini dile getirdi. Protokolün gelecekte verimli işler çıkaracağına inandığını bildiren Awol, “Özellikle Türkiye’de okuyan öğrencilerimiz sizin tecrübelerinden çok şeyler öğrenecektir. Bu anlamda protokol bizim için çok önemlidir. İnşallah Türkiye ve Etiyopya arasında var olan ilişkiyi daha da güçlendireceğiz. Gelecekte büyük projeler yapmayı umut ediyorum.” dedi.

“Kalıcı bağ kurmaya vesile olacak”
OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın da konuşmasında, protokolün sadece ticari işbirliği değil sosyal ve kültürel adımlarla da kalıcı bir bağ kurmaya vesile olacağını ifade etti. Geleceğe yönelik olarak atılan bu adımla Cenab-ı Hakk’ın çok daha farklı kapılar açacağına inandığını bildiren Aydın, “Ticaretin ötesinde de manevi birlikteliğin olduğunu hissediyorum.” dedi.

Protokolün; dostluğun, kardeşliğin belli olması adına değer taşıdığını belirten Başkan Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü: “Protokolün içeriğinin gelişmesi için çaba sarf edelim. Buradan güzel neticelere ulaşacağımıza inanıyorum. Her konuda sizlere kapımız açık, OSTİM’de bir yeriniz var. Eğitim ve ticari ilişkilerin geliştirilmesini bu imzayla başlatmış olduk. OSTİM’lilerin hepsi buna gönülden inanıyorlar. Yapılan çalışmaların Etiyopya halkına katkıya dönüşmesini temenni ediyoruz.”

HABERE AİT FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.