Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

“Feragat Önermedik”

Türkiye Sağlık Kümelenmeleri İşbirliği Platformu, kamu tarafından alınan feragat karanına yönelik yaptığı açıklamada, “Kamu alacaklarından feragat kararı konusunda, bugüne kadar olumlu görüş belirtmediğimiz gibi, herhangi bir feragat oranı da hiçbir zaman önermedik.” dedi.
Ostim Editör
30 Eylül 2020 12:14

Kamu ve üniversite hastanelerinin tıbbi cihaz ve medikal ürün tedarikçilerine olan borçları bir süredir gündemde. Kamu yöneticileri, sektöre alacaklarından feragat etmelerini teklif ederken, sektörün yerli ve milli üreticileri, mali durumlarının alacaklarından feragat edemeyecek noktada olduğunu, üretim ve istihdamlarını koruyarak faaliyetlerine devam edebilmeleri için kamu alacaklarını eksiksiz almaları gerektiğini dile getiriyor.

“Yerli ve milli üreticiler için feragat önermemiz mümkün değil”

Türkiye Sağlık Kümelenmeleri İşbirliği Platformu (MEDICLUST), kamu tarafından alınan feragat kararına yönelik açıklama yayınladı.

Açıklamada; “Kamu tarafından tıbbi cihaz sektöründeki tüm ilgili sivil toplum kuruluşları ile istişare edilmeden alındığı anlaşılan feragat kararı konusunda, bugüne kadar olumlu görüş belirtmediğimiz gibi, herhangi bir feragat oranı da hiçbir zaman önermedik.” denildi.

MEDICLUST açıklamasında, yerli ve milli tıbbi cihaz üreticilerinin Ar-Ge faaliyetleriyle, ekonomik katma değer açısından önemli örnekleri Türkiye’ye kazandırdığına dikkat çekilerek, “Ülkemizin dört köşesinde istihdam yaratan, ihracat yoluyla bu ortamda kritik öneme sahip dövizi bizlere kazandıran ve en az savunma sanayi kadar stratejik olan medikal sektörümüz bünyesindeki bölgesel tıbbi cihaz kümelerinin temsilcisi MEDICLUST olarak; üyemiz olan yerli ve milli üretici firmalarımızın kamudan alacaklarını tahsil edebilmesi konusunda bundan sonra da herhangi bir feragat oranı önermemiz mümkün değildir.” ifadelerinde yer verildi.

Sözleşmelerin gereği yapılmalı

Vadesi geçmiş alacaklarının eksiksiz ödenmesini beklediklerini dile getiren sektör temsilcileri, şu görüşleri dile getirdi: “Bahsi geçen vadesi geçmiş alacakların, endüstrimize eksiksiz olarak ödenmesi gerekmektedir; kanunen gerekli olan ve ülkemize de yakışan, kamu adına imzalanan bu sözleşmelerdeki tüm sözlerin gereğinin yapılmasıdır. Medikal üreticilerimizi daha fazla üzmeyelim ki, motivasyonlarını kaybetmesinler, gerçek mücadele alanı olan uluslararası arenada güçlensinler ve ülkemizi gururlandırmaya devam etsinler.” 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.