Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Filyos, İpekyolu’nun En Ekonomik Rotası

Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, “Tarihî İpekyolu hala en ekonomik rota olarak tarif ediliyor. Buradan baktığımızda en ekonomik ve en kısa mesafe Filyos, Çünkü coğrafi olarak Avrupa’ya en kısa mesafe. Dolayısıyla buradan Karadeniz’i baştan başa geçerek Varna’ya oradan Tuna’dan Avrupa’nın içlerine ya da Rusya ve Ukrayna’nın limanlarına Karadeniz üzerinden ulaşılabilir.” dedi.
Ostim Editör
20 Ağustos 2020 14:40

Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun ve Bartın Sektörel Kalkınma ve İşbirliği Kurulu (BARKİK) Yürütme Kurulu Başkanı Doç. Dr. Abdullah Cahit Karaoğlanlı ile birlikte OSTİM’i ziyaret etti. Üniversitesinin çalışmaları ve bölge hakkında bilgiler veren Uzun, 11. Kalkınma Planı’nda Türkiye’nin ilk mega endüstri bölgesi olarak geçen Filyos Yatırım Havzası’nda son durum hakkında açıklamalarda bulunarak havzaya yatırımcıların gelmeye başladığını bildirdi.

Üniversite olarak ihtisaslaşma sürecinde tüm odağı Filyos’a çevirdiklerini kaydeden Rektör Uzun, “Burada 25 milyon ton/yıl kapasiteli Türkiye’nin en büyük limanlarından biri yapılıyor. Bölgemizde böyle bir gelişme olunca doğal olarak biz de buna kayıtsız kalamazdık üniversite olarak. Buraya gelecek sanayinin de üniversite ile iş birliği yapacak olgunlukta olacağını düşünerek tüm hedefimizi Filyos’a çevirdik.” dedi.

Bartın Üniversitesinin ihtisaslaşma alanı çalışmaları kapsamında bütün paydaşlarla ve bölgedeki tüm aktörlerle 100’ün üzerinde toplantı yaptıklarını söyleyen Orhan Uzun, “İhtisaslaşma alanımızın bölgeyi de aşan bir niteliğe sahip olan Filyos Yatırım Havzası’na yönelik olması konusunda fikir birliğine varıldı. Önerdiğimiz ihtisaslaşma alanımız; Akıllı Lojistik ve Bütünleşik Bölge Uygulamaları olarak kabul edildi.” açıklamasında bulundu.

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın çelik sektörü kümelenmesi çalışmalarına da işaret eden Uzun, bölgede çelik sektörüne dönük, katma değeri yüksek uç ürünler üretilebileceğini ifade etti.

OSTİM’in limanı olacak

Filyos Yatırım Havzası’nın 11. Kalkınma Planı’nda Türkiye’nin ilk mega endüstri bölgesi olarak tarif edildiğine dikkat çeken Rektör Orhan Uzun, bölgede; liman, endüstri bölgesi daha sonra serbest ticaret bölgesi ve bir lojistik kümelenmesinin de öngörüldüğünü aktardı. Uzun, “Filyos, Türkiye’nin üretim merkezlerine yakın. Ankara’ya en yakın liman burası olacak, OSTİM’in limanı olacak. Eskişehir’in, Kayseri’nin, Konya’nın hatta Antalya’nın, İzmir’in limanı olabilecek.” ifadelerini kullandı.

Filyos en ekonomik rotada

Çin’in, dünyaya çok çeşitli yollardan ulaşmaya yönelik Bir Kuşak Bir Yol Projesi’ni hatırlatan Bartın Üniversitesi Rektörü, “Tarihi İpekyolu hala en ekonomik rota olarak tarif ediliyor. Buradan baktığımızda en ekonomik ve en kısa mesafe Filyos. Çünkü coğrafi olarak Avrupa’ya en kısa mesafe. Dolayısıyla buradan; Karadeniz’i baştan başa geçerek Varna’ya oradan Tuna’dan Avrupa’nın içlerine ya da Rusya ve Ukrayna’nın limanlarına Karadeniz üzerinden ulaşılabilir.

Filyos, bir anlamda baktığımızda tarihi İpekyolu güzergahı üzerinde olabilecek kritik bir noktada. Aynı zamanda Ortadoğu pazarının da tam üzerinde. Ortadoğu’nun da buradan Balkanlara, Kafkaslara açılmasında stratejik bir öneme sahip olabilir.” değerlendirmesini yaptı.

Dünyada akıllı liman konseptinin geliştiğinin altını çizen Orhan Uzun, “Akıllı limanlar; liman, endüstri bölgesi, serbest ticaret bölgesinden oluşan bir ekosistem. Orada üret ve hemen sevket şeklinde. Akıllı limanların etrafında gelişecek teknolojiler orta, orta yüksek ve yüksek teknolojiler olabilir.” dedi.

Filyos’a en yakın akademik kurumun Bartın Üniversitesi olduğunu dile getiren Prof. Dr. Orhan Uzun, projeyle ilgili, “Liman tamamlandı. Şimdi endüstri bölgesi ve önündeki serbest ticaret bölgesi şekillenecek. Ne kadar firma gelirse ve özellikle de katma değerli ürün üretecek, yüksek teknoloji üretecek firmalar gelirse, üretim için biçilmiş kaftan bu bölge.” vurgusunu yaptı.

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen çelik kümelenmesi çalışmalarında yer aldıklarını söyledi. Zonguldak Valiliği ve Kalkınma Ajansı yetkilileri ile OSTİM’de bir araya geldiklerini de hatırlatan Aydın, Zonguldak’ta yapılan toplantıya da katılım sağladıklarını anlattı. Aydın, kümelenme çalışmalarında OSTİM’in iş birliklerini geliştirilerek sürdürebileceğini kaydetti.

İlgili Görseller
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.