Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Gelir Kaybı Ve Kira Desteklerinin Ocak Ayı İçinde Verilmesi Bekleniyor

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Gelir Kaybı Desteği ve Kira Desteği ile COVID-19'dan etkilenen işletmelerin yanında olduklarını vurgulayarak, “Şu ana kadar 2 milyonun üzerinde başvuru var. 1 milyon 300 binin üzerinde gelir kaybı desteğine, 754 bin civarında da kira desteğine müracaat eden esnafımız var. Ocak ayı içinde bu ödemeleri gerçekleştirmek için elimizden geleni yapıyoruz.” dedi.
Ostim Editör
15 Ocak 2021 14:56

Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Türker ve yönetim kurulu üyeleri, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile bir araya geldi.

EMD ile ilgili Bakan Pekcan’a bilgi veren Başkan Türker, derneğin 1987 yılında kurulduğunu ve Türkiye genelinde sanayileşmenin olduğu tüm kentlerde var olduğuna dikkati çekti. Türker, EMD’nin aynı zamanda alan muhabirliği alanında kurulan ilk derneklerden biri olduğunu da söyledi.

Turgay Türker, görüşmede Bakan Pekcan’a EMD tarafından yayınlanan Ekonomi, Siyaset ve Medya: Başkalaşımın Öyküsü kitabını takdim etti.

“En çok etkilenen 133 iş kolunu tespit ettik”

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ekonomik hayatın da salgın sürecinden etkilendiğine dikkat çekti.

Restoranlar, kafeler, turizm ve ulaştırma gibi sektörlerin, esnaf ve sanatkarların en çok etkilenen kesimler olduğunu dile getiren Pekcan, "İlk günden itibaren devletimiz, Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde hayata geçirilen Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi kapsamını sürekli geliştirerek hem finansman hem istihdam desteğiyle iş dünyamızın yanında oldu." dedi.

Gelir Kaybı Desteği ve Kira Desteği ile COVID-19'dan etkilenen işletmelerin yanında olduklarını vurgulayan Pekcan, şöyle konuştu: "Söz konusu desteklere yönelik talepleri ve başvuruları 30 Aralık itibarıyla almaya başladık. Burada en çok etkilenen 133 iş kolunu tespit ettik. Bunlarla ilgili faal olan ticari işletmelerde basit usulde vergiye tabi olanlardan, esnaf ve sanatkarlardan, vergi muafiyeti olan kaybolmaya yüz tutmuş meslekleri icra eden esnaf ve sanatkarlarımızdan kimlerin yararlanabileceklerini ilan ettik. Şu ana kadar 2 milyonun üzerinde başvuru var. 1 milyon 300 binin üzerinde gelir kaybı desteğine, 754 bin civarında da kira desteğine müracaat eden esnafımız var. Devletimizin her zaman olduğu gibi bu zor günlerde ticaret erbabımızın yanında olmuştur, bundan sonra da olmaya devam edecektir."

Desteğe müracaatlarda Ticaret Bakanlığı’ndaki veri sistemiyle Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndaki veri sisteminin karşılıklı olarak mutabakatını sağlamak için çalışma yapıldığını belirten Pekcan, "Bunlar tamamlanır tamamlanmaz da inşallah ocak ayı içinde bu ödemelerin mümkün olan en kısa zamanda gerçekleştirilmesi için elimizden geleni yapıyoruz." diye konuştu.

375 firmaya 11 milyon TL ceza

Pekcan, öncelikle pandemiyi fırsat bilerek fahiş fiyat uygulamak isteyenlere karşı Reklam Kurulu’nu devreye aldıklarını dile getirdi.

Pandemi ile birlikte İç Ticaret Genel Müdürlüğü bünyesinde Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu'nu oluşturduklarını anlatan Pekcan, şunları kaydetti: "Bu kurulda 13 üye var, 8’i kamu kuruluşları, diğerleri TOBB, TESK, üretici birlikleri, tüketici birlikleri ve perakende sektörü temsilcilerinden oluşuyor. Yapılan denetimler sonucunda karara varılması belki zaman alıyor, tüketici bir şey gördüğü zaman hemen onu satanı cezalandırmamızı bekliyor. Ama böyle yaparsanız da ticareti kilitlemiş olursunuz. Biz ne yapıyoruz? Tespitimizi yapıyoruz ve o firmadan savunmasını istiyoruz, 10 gün süre veriyoruz. Savunması alındıktan sonra ilk kurul toplantısında karar alıyoruz. Burada ortak bir karar alınıyor. Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulunun son toplantısında 92 firmaya 2 milyon 240 bin lira ceza kesildi. Kurul tarafından bugüne kadar 10 toplantıda 375 firmaya 11 milyon 855 bin lira ceza kesildi. Tabii bunların arasında Tüketici Genel Müdürlüğümüzün ve Reklam Kurulu'nun kestiği cezalar yok. Pandemi döneminde en çok ceza verilen ürün grupları arasında gıda ürünleri bulunuyor, elektronik eşya, tıraş makineleri, ekmek makineleri, kolonyalar, maskeler de var."

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.