Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Genç Girişimcilerin Proje Yarışması Sonuçlandı

Bu yıl 8.si gerçekleşen “Yeni Fikirler Yeni İşler” yarışmasının 2012 finali ODTÜ Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapıldı. OSTİM’in Özel Ödül sponsoru olduğu final gününde 9 ekip yarıştı.
Ostim Editör
24 Kasım 2012 16:43

Bu yıl 8.si gerçekleşen “Yeni Fikirler Yeni İşler” yarışmasının 2012 finali ODTÜ Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapıldı. OSTİM’in Özel Ödül Sponsoru olduğu final gününde 9 ekip yarıştı.

Üniversite öğrencileri ve mezunlarının girişimciliklerini disiplinli bir süreç ve gerekli destekler ile teşvik etmeyi, kazanan proje ya da projelerin verilecek desteklerle teknoloji tabanlı yenilikçi bir işe dönüşmesi ve bu sayede nitelikli işgücüne istihdam yaratmasını amaçlayan “Yeni Fikirler Yeni İşler 2012” yarışmasının kazananları belli oldu. İki bölümde gerçekleşen final programında 9 ekip 3 ayrı kategoride yarıştı. “Genel”, “Savunma Sanayi” ve “Bilişim ve Telekomünikasyon” kategorilerinde jüri karşısına çıkan ekipler ilk kısımda projelerini anlatarak soruları yanıtladılar.

Sunumların ardından yarışma sponsoru kurum temsilcileri birer konuşma yaptı. OSTİM adına katılımcılara hitap eden Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın,” Biz de kendi bölgemizde 5 bin civarında işletmemizi yenilikçi yapmak, onları geleceğe hazırlamak anlamında bazı çalışmalar yapıyoruz. Yenilikçi tarafımızı geliştirmeye çalışıyoruz. Bu program ve çalışmalardan çok yararlanıyoruz, bu nedenle bu platformdayız.” dedi.

OSTİM olarak ODTÜ ile farklı projelerde ortak çalışmalar gerçekleştirildiğini anımsatan Aydın, “Bu nedenle böyle bir çalışmada da üniversitemizle birlikte olmaktan ve üniversitemizdeki bu bilgi birikimini kendi firmalarımıza taşıma çabamızdan dolayı da buradayız. OSTİM olarak şunu biliyoruz ki; buradaki bilgileri firmalarımıza, işletmelerimize taşıyamadığımız sürece bulunduğumuz yerde bulunma şansımız olmadığının farkındayız.” ifadelerin kullandı.

Aydın, özellikle son yıllarda, yenilikçi bir fikir olan kümelenme modeliyle OSTİM’i geleceğe hazırlamaya çalıştıklarının altını çizerek; İş ve İnşaat Makineleri, Yenilenebilir Enerji, Medikal ve Savunma ve Havacılık ve son yıllarda geliştirilen Raylı Taşıma Sistemleri başlıkları altında faaliyetleri yoğunlaştırdıklarını söyledi.

Orhan Aydın şu görüşlere yer verdi: “Yeni fikirlere, yeni projelere, yeni düşüncelere ihtiyacımız var. Bu nedenle bu paylaşım ortamını biz de bir öğrenim ortamı olarak algılıyoruz. Bu projeyi canı gönülden, sonuna kadar destekliyoruz ve desteklemeye devam edeceğiz. Ödül alan ve almayan herkesin fikirlerinin çok değerli olduğunu, ödül almayan projelerin de mutlaka incelemeye değer olduğunu düşünüyorum. Ancak bu fikirlerin hayata geçmesi sürecinde OSTİM’e de çok ihtiyaç olduğunu belirtmek isterim. Bu fikirlerin gerçek hayata, üretime dönüştürülmesinde sizlerle birlikte olmaktan memnun olacağımızı ifade etmek istiyorum. Bu projeye katkı veren tüm yenilikçi kurum ve kuruluşlara teşekkürlerimi sunuyorum.”

Konuşmaların ardından kategorilere göre ödül kazanan ekipler açıklandı. Yarışmanın OSTİM Özel Ödülü “OE” ekibinin “RDCS” isimli projesine verildi. Esat Kaan Kuban ve Okan Vapurluoğlu tarafından geliştirilen proje implant cerrahisinde faklı bir çözüm getiriyor.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.