Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

“Gençlerimizin Her Sektörde Aranan Olmasını İstiyoruz”

OSTİM Sanayici ve İşinsanları Derneği (OSİAD) Başkanı Süleyman Ekinci, “Gençlerimizin her sektörde aranan eleman olmalarını isteriz. Örneğin, inşaat mühendisi çok ama inşaat teknikeri yok. Elektrik mühendisi çok ancak elektrik teknisyeni yok. Mali müşavirlerin sayısı ihtiyacın çok üstünde gelin görün ki ön muhasebeci bulmakta sıkıntı çekiyoruz. Dolayısıyla çok iyi bir üniversiteye girme imkanları yoksa bu mesleklerle ilgili yüksekokulların tercih edilmesinde kesinlikle fayda var.” tavsiyesinde bulundu.
Ostim Editör
04 Ağustos 2020 16:07

OSİAD Başkanı Süleyman Ekinci, Türkiye’de işgücü piyasasında işgücü arzı ile talep arasında uyumsuzluk olduğunu belirterek “Ülkemizde ne yazık ki, herkes kendisini masa başında hayal ediyor. Oysa tezgâh başında çalışacak elemana da ihtiyaç var.” dedi. 

Üniversite sınav sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte on binlerce gencin, kendi geleceğini şekillendireceği en önemli aşamaya geldiğini belirten Ekinci, dünyanın endüstri 4.0 sürecine girdiği, dijitalleşmenin yaygınlaştığı bir dönemde diploma almanın yeterli olmadığını söyledi.

Süleyman Ekinci, yakın bir gelecekte mevcut mesleklerin pek çoğunun tarihe karışacağı aynı zamanda da yeni meslekleri de ortaya çıkacağı görüşünü paylaştı.

Ara değil, aranan eleman

Türkiye’de uzun yıllardır mesleki eğitimle ilgili sorun yaşandığını dile getiren Süleyman Ekinci, “Yıllardır mesleki eğitimin memleket meselesi olduğunu söylüyoruz. Biz, ara eleman değil aranan eleman yetiştirilmesi gerektiğini belirtiyoruz.” dedi.

Meslek liseleriyle ilgili önyargılı kabullerden dolayı meslek liselerine yönelimin arzu edilen seviyelere ulaşamadığını belirten tecrübeli iş insanı, “Toplumda herkes mühendis, doktor, avukat olmak istiyor. Oysa çok farklı meslekler var. Kuşkusuz ki katma değeri yüksek ürünlerin üretilmesinde eğitimin niteliği çok önemli ancak bu herkesin illa ki üniversite okuması gerektiği şeklinde yorumlanmamalıdır. Mühendise ihtiyacımız var ancak teknikere, teknisyene de ihtiyacımız var.

Gençlerimizin her sektörde aranan eleman olmalarını isteriz. Örneğin, inşaat mühendisi çok ama inşaat teknikeri yok.  Elektrik mühendisi çok ancak elektrik teknisyeni yok. Mali müşavirlerin sayısı ihtiyacın çok üstünde gelin görün ki ön muhasebeci bulmakta sıkıntı çekiyoruz. Dolayısıyla çok iyi bir üniversiteye girme imkanları yoksa bu mesleklerle ilgili yüksekokulların tercih edilmesinde kesinlikle fayda var.” mesajını verdi. 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.