Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Hammadde Tedariğinde Zincir Koptu, Fiyatlar Katlandı

OSTİM Sanayici ve İş İnsanları Derneği (OSİAD) Başkanı Süleyman Ekinci, pandemi nedeniyle tedarik zincirlerinde yaşanan kopmanın hem hammadde temininde sıkıntı yarattığını hem de maliyetleri yükselttiğini söyledi.
Ostim Editör
11 Mart 2021 15:48

OSİAD Başkanı Süleyman Ekinci, pandemi nedeniyle tedarik zincirlerinde yaşanan sıkıntılara dikkat çekti. Ekinci, “Hammadde fiyatları 2-3 kat arttı, Uzakdoğu’dan Türkiye’ye gelen konteyner fiyatları dolar bazında ikiye katlandı, kur farklarını üzerine koyduğunuz zaman yüzde 150 gibi bir artış var. Hammadde temin edilemiyor.” dedi.

Ekinci, pandemi nedeniyle Avrupa ve ABD’de üretim kapasitelerinde daralmalar olduğunu, alınan önlemlerin çalışma yaşamına etkilerinden dolayı hammadde temininde güçlük yaşandığını söyledi.

Ülkelerin kendi içlerine kapandığını ve her alanda kendi ihtiyaçlarını gözettiği için ihracatı sınırlandırdığını ifade eden Ekinci, COVID-19’la ilgili normalleşmeye geçilmesiyle birlikte bastırılmış talebin açığa çıkacağını bunun da hammadde ihtiyacına olan talebi daha da artıracağına dikkat çekti.

Sanayiciler tam zamanlı çalışamıyor

Mevcut durumda sorunun özellikle ambalaj sanayisinde, kimya, plastik sektöründe hissedildiğini, cam, sünger gibi maddelerde, demir, bakır, çinko ve alüminyum gibi ana metallerde 3-4 ay sonrasına hatta 7 ay sonrasına tarih verildiğini dile getiren Ekinci, “Çin’den alışveriş yapan firmalar artık alışveriş yapamıyorlar. Limanlarda üç vardiyadan tek vardiyaya düştü. Batı Avrupa’da, İspanya’da, İtalya’da yükleme yapacak adam olmadığı için gemiler limanlarda bekliyor. Ayrıca lojistik sektöründe fiyatlar astronomik düzeylerde artmasına rağmen konteyner dahi bulunamıyor. Dolayısıyla Türkiye'de sanayiciler tam zamanlı çalışamıyorlar. İmalatları aksadığı için teslimatlar yapılamıyor. Örneğin mobilya sektöründe 3-4 ay sonrasına sıra veriliyor. Zira sünger, kumaş yok.” dedi.

Cam, plastik, kimya ürünlerinde fiyatların yüzde 60-70 arttığını, petrole bağlı ürünlerde, granülde üç kata yakın artışlar yaşandığını, Uzakdoğu’dan Türkiye’ye gelen konteyner fiyatlarının dolar bazında ikiye katlandığını, kur farkları eklendiğinde fiyatların yüzde 100’ün üzerine çıktığını vurgulayan OSİAD Başkanı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Avrupa ülkelerine 1.800- 1.900 Euro’ya giden konteynerler 3.500 Euro ve şu an konteyner yoktur. Daha kötüsü, paranız var, malzeme almak istiyorsunuz ancak hammaddeyi bulamıyorsunuz. Ana metallerde birkaç ay sonrasına tarih veriliyor. Üstelik fiyat garantisi yok, navlunla ilgili şartların ne olacağı da belirsiz. Şimdi, yaşanacak bir başka sıkıntı, eve kapanma nedeniyle uzun süredir bastırılmış talebin açığa çıkmasıyla hammadde ihtiyacının daha da artmasıdır. Hammadde arzının yetersizliğinden dolayı fiyatların daha da yükselmesi beklenebilir ki bu durum işletmeleri zorlayacaktır.”

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.