Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Havaalanı Metrosuna Yerli Şartı Konulacak

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Esenboğa Havaalanı’ndan Çubuk’a kadar uzanan metro için görüşmelere başladıklarını belirterek, “Metro şartnamesine yerli ürün kullanma şartı getireceğiz. Mutlaka Ankara’da bir firmadan alım yapılması konusunda, yerlilik konusunda bir maddeyi şartnameye koyduracağım.” dedi.
Ostim Editör
30 Temmuz 2019 16:45

5 kıta 75 ülkede 2500'den fazla başarıyla  beton santralleri kuran, sektörünün öncü markası, İŞİM üyesi MEKA, Türkiye İş Makineleri Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği’ne (İMDER) üye oldu. Şirketin üyeliği, Türkiye’deki makine sektörünün yüzde 95’ini temsil eden İMDER’in Genişletilmiş Yönetim Kurulu Toplantısı’nda gerçekleşti.

MEKA’nın ev sahipliğinde Başkent OSB’de düzenlenen toplantıya; Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Ankara Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Özdebir, OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, Başkent OSB Yönetim Kurulu Başkanı Şadi Türk, İMDER Yönetim Kurulu Başkanı Merih Özgen ve İMDER üyeleri, sanayiciler, İŞİM Küme Koordinatörü Fevzi Gökalp ve İŞİM Uluslararası Proje Yöneticisi Esma Akyüz katıldı.

İMDER’in geçmiş ve gelecek dönemdeki faaliyet ve hedeflerinin değerlendirildiği toplantıda, İMDER üyelik plaketi, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş tarafından MEKA Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaybal’a takdim edildi.

“OSTİM çok büyük bir potansiyele sahip”

Üretimlerinin yüzde 90’ında yerli kaynak kullandıklarını dile getiren Mehmet Kaybal, İstanbul Havaalanı’nda 6 beton santrallerinin bulunduğunu, İngiltere’deki büyük projelerde MEKA’nın tercih edildiğini bildirdi. Kaybal, “Tüm dünyada beton santrallerinde iyi bir yerdeyiz. Ankara’da OSTİM, iş ve inşaat makinelerinde çok büyük bir potansiyele sahip.” dedi.

Metro şartnamesine yerli ürün şartı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Başkent nüfusunun 2025 yılına kadar 8 milyon nüfus olmasının öngörüldüğünü söyledi. Yavaş, “Endüstriyel tasarımı sağlayacak bir takım yeni kurslar açmamız lazım. Yani yapay zekâyı öğreten ve buna benzer gelişimlere yönelik kurslar açmamız gerekiyor. Bu konuda da elbette sizlerle iş birliğine hazırız.” açıklamasında bulundu.

Fuar alanını hızlı bir şekilde bitirmeye çalıştıklarını ifade eden Mansur Yavaş, şöyle devam etti: “Öncelikli olarak Ankara’nın ekonomisini ayağa kaldırmamız gerektiğini her yerde söyledim söylüyorum da. Gerekirse bütün projelerimizi bir kenara bırakıp ekonomiyi ayağa kaldırmamız gerekiyor. Önceliklerim arasında fuar alanı ve Organize Sanayi alanlarına destek olmak yer alıyor.”

“Hep birlikte Ankara’nın 2050’sini planlamamız lazım. Esenboğa Havaalanı’ndan Çubuk’a kadar uzanan metro için görüşmelere başladık. Metro şartnamesine yerli ürün kullanma şartı getireceğiz. Mutlaka Ankara’da bir firmadan alım yapılması konusunda, yerlilik konusunda bir maddeyi şartnameye koyduracağım.” diyen Yavaş, şunları kaydetti: “Üretenlere destek olmaktan başka çaremiz yok. Sektörün ihtiyacı olan ara eleman açığı konusunda bize gelen başvuruları size yönlendirerek ayrıca size destek olabiliriz. Sanayicilerimizin yer ve eleman ihtiyacı için yardımcı olacağıma kendi adıma söz veriyorum.”

Sektör firmalarının yüzde 41.7’si Ankara’da

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, Türkiye’de iş makinesi sektöründe faaliyet gösteren firmaların yüzde 41.7’sinin Ankara’da olduğuna dikkat çekti. Özdebir şu değerlendirmelerde bulundu: “Ankara’mız, ‘Başkent’in sanayisinden sanayinin başkentine’ hedefine adım adım ilerliyor. Ankara olarak üretiyoruz ama bu ürünlerimizi sergileyebileceğimiz bir fuar alanımız maalesef yok. Büyükşehir Belediye Başkanımız göreve geldiği günden bu yana mesaisinin önemli bir kısmını bu proje için harcıyor.”

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.