Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

İhracatçılara Destek Müjdesi

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 2019’da gelişen ve değişen ihracat portföyüne uygun olacak şekilde tasarım, teknoloji ve markalaşma öncelikli olmak üzere ihracatçılara 3 milyar 104 milyon lira destek verileceğini açıkladı.
Ostim Editör
11 Ocak 2019 15:57

Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, 2019 yılında ihracatçılar yönelik yapılacak desteklere ilişkin bilgiler verildi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye’nin 2018 yılında 168,1 milyar dolarlık ihracatla Cumhuriyet tarihinin ihracat rekorunu kırdığını vurguladı. Bakan Pekcan, ihracat hedeflerine ulaşmak, aynı zamanda ihracat artışını yapısal ve sürdürülebilir şekilde uzun döneme yaymak için yeni ve doğru politikalar geliştirerek, alternatif pazarlara ve yeni nesil teknolojilere odaklanmak gerektiğine dikkat çekti.

En büyük destek teknoloji, tasarım ve markalaşmaya

Bakanlık olarak tüm ihracat desteklerini, Türkiye'nin ihracat potansiyeline doğrudan katkı sağlayacak alanları geliştirmek üzere tasarladıklarını belirten Pekcan, “Yeni dönemde de öncelikli olarak küresel alanda ihraç ürünlerimizde teknolojiye, tasarıma, markalaşmaya ve pazarlamaya yatırım yapan firmalarımızın en büyük destekçisi olacağız.” mesajını verdi.

2018 yılında toplam 12.255 firmaya destek verdikleri bilgisi paylaşan Pekcan, “2019’da değişen ve gelişen ihracat portföyümüze uygun olacak şekilde ihracatçılarımıza 3 milyar 104 milyon liralık destek vereceğiz. Bu şekilde ihracatçılarımızın son dönemdeki güçlü performansını taçlandırmış bulunuyoruz.” dedi.

Önümüzdeki 3 yıllık dönemde kamu kaynaklarının öncelikli olarak ihracatı artıracak, teknolojik ürün üretimi sağlayacak, cari açığı azaltacak yatırımlara kanalize edilecek olması, ihracat odaklı politikalara verilen önemin en büyük göstergesi olduğunu belirten Pekcan, “Bu vizyon ile ihracatımızın yüksek katma değerli dönüşümünü sağlamada en önemli önceliğimiz olan teknoloji, markalaşma ve tasarıma yönelik 2018 yılında verilen toplam 861 milyon liralık destek tutarı, destek bütçemizden en büyük payı almıştır.” bilgisini verdi.

UR-GE desteklerine devam

İhracatın sürdürülebilir artışı için KOBİ’lerin uluslararası rekabetçiliğinin geliştirilmesi gerektiğine işaret eden Bakan Pekcan şu bilgileri verdi: “KOBİ’lerimizin uluslararası rekabetçiliğini artırmak ve bu yolla sürdürülebilir ihracat artışı sağlamak üzere, firmalarımızın sektör paydaşları ile kümelenme anlayışı çerçevesinde bir iş birliği kuruluşu vasıtasıyla 5 yıl süreyle yürütecekleri UR-GE projelerini desteklemeye devam ediyoruz. UR-GE desteklerimiz için 2018 yılında 192 aktif proje kapsamında 92 iş birliği kuruluşuna toplam 40 milyon liralık kaynak sağlanmıştır.

Tüm bu destek programlarımızın nihai hedefi; ihracatçılarımızı yüksek teknolojili ve katma değerli ürünler ihraç etmeye yönlendirmektir. KOBİ düzeyinden başlayıp her seviyedeki ihracatçımıza bu yıl sağlamayı öngördüğümüz toplam 3 milyar 104 milyon liralık desteğin etkin şekilde kullanılacağına inancımız tamdır.”

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.