Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

İlk 500’e Ankara’dan 39 Firma Girdi

Ankara, Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırması’nda 39 firmayla, listede 166 sanayi firması olan İstanbul’dan sonra en çok firması olan ikinci şehir oldu.
Ostim Editör
28 Mayıs 2019 17:27

İstanbul Sanayi Odası tarafından gerçekleştirilen ve 2018 yılı verileriyle oluşturulan 500 büyük listesine, bir önceki yıl da 39 firmayla giren Ankaralı sanayiciler, listedeki firma sayısını korumuş oldu.

6 savunma sanayii şirketinin de yer aldığı Ankara firmaları, listede 166 sanayi firması olan İstanbul’dan sonra en çok firması olan ikinci şehir ünvanını da korudu.

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, daralan piyasa koşullarına rağmen Ankaralı sanayicilerin ilk 500 içindeki sayılarını korumasından büyük bir memnuniyet duyduğunu belirtti. Özdebir, listede yer alan tüm firmaları kutladı ve ASO üyelerinin üretim alanlarıyla Ankara’nın yüksek teknoloji üretme kapasitesini net bir biçimde gösterdiğini söyledi. Özdebir, “Hem verimlilik hem 4. Sanayi devrimi anlamında büyük bir dönüşüm içinde olan Ankara, ‘Başkentin Sanayiinden, sanayinin başkentine’ hedefine adım adım ilerlemektedir.” dedi.

 İlk 500 Sanayi Kuruluşu içinde yer alan ASO üyeleri:

Aselsan Elektronik San. ve Tic. A.Ş. , TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. ,Türk Traktör ve Ziraat Makineleri A.Ş. ,MAN Türkiye A.Ş. ,Kazan Soda Elektrik Üretim A.Ş. ,ROKETSAN Roket San. ve Tic. A.Ş., Eti Soda Üretim Pazarlama Nakliyat ve Elektrik Üretim San. ve Tic. A.Ş. .,İsmini açıklamayan bir şirket, Tarım Kredi Yem San. ve Tic. A.Ş. ,HAVELSAN Hava Elektronik San. ve Tic. A.Ş. ,FNSS Savunma Sistemleri A.Ş. ,Hidromek-Hidrolik ve Mekanik Makina İmalat San. ve Tic. A.Ş. ,RWE & Turcas Güney Elektrik Üretim A.Ş. ,Noksel Çelik Boru Sanayi A.Ş. ,Yiğit Akü Malzemeleri Nakliyat Turizm İnşaat San. ve Tic. A.Ş. ,Yayla Agro Gıda Sanayi ve Nakliyat A.Ş. ,Oyak Beton San. ve Tic. A.Ş. ,Mitaş Endüstri San. Tic. A.Ş. ,Göknur Gıda Maddeleri Enerji İmalat İth. İhr. Tic. ve San. A.Ş. ,Ortadoğu Rulman San. ve Tic. A.Ş. ,Park Termik Elektrik San. ve Tic. A.Ş. ,Astor Transformatör Enerji Turizm İnşaat ve Petrol San. Tic. A.Ş. , Şa-Ra Enerji İnşaat Tic. ve San. A.Ş. , Şahinler Metal San. ve Tic. A.Ş. , Ankara Ofis Yem Gıda ve Makina San. Tic. A.Ş.,Ulusoy Elektrik İmalat Taahhüt ve Ticaret A.Ş. ,Nurol Makina ve Sanayi A.Ş. ,Nuh’un Ankara Makarnası San. ve Tic. A.Ş. ,Votorantim Çimento San. ve Tic. A.Ş. , Bien Yapı Ürünleri Sanayi Turizm ve Ticaret A.Ş. , Erkunt Sanayi A.Ş. , ASAŞ Ambalaj Baskı San. ve Tic. A.Ş.,   Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü, EÜAŞ Elektrik Üretim A.Ş. Genel Müdürlüğü, Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. , Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu, Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (M.K.E.K.) Genel Müdürlüğü

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.