Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

İş Dünyası ‘Kısa Çalışmaya Devam’ Diyor

Pandemi sürecinde başlatılan ve 31 Mart 2021 itibarıyla sona erecek olan Kısa Çalışma Ödeneği için iş dünyasından ‘devam etmeli’ mesajı geldi.
Ostim Editör
29 Mart 2021 15:46

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Baran ve Ankara Sanayi Odası Başkanı Özdebir, yazılı açıklama yaparak, “Kısa çalışma ödeneği mutlaka devam etmeli. Salgın süreci tamamıyla son buluncaya kadar devam etmesi hem çalışanlara hem işverene sonuç olarak ülkemize fayda sağlayacaktır.” ifadelerini kullandılar.

ATO Başkanı Gürsel Baran, açıklamasında; Kısa Çalışma Ödeneğinin, salgın süreci tamamıyla son buluncaya kadar devam etmesinin hem çalışanlara, hem işverene sonuç olarak ülkemize fayda sağlayacağını kaydetti.

Salgın bitene kadar sürmeli

Hükümetin pandemi sürecinde Sosyal Koruma Kalkanı kapsamında açıkladığı desteklerin, hem reel sektör hem de çalışanlar açısından faydalı olduğunu belirten Baran, İçişleri Bakanlığı kararıyla kapalı kalan ve açıldığı halde iş hacmi daralan işletmelerin, geçen bir yıldan birikmiş kira, vergi ve diğer ödemelerinin tacirlerin omuzunda yük olarak durduğunu bildirdi.

ATO Başkanı, “Pandemi ve buna bağlı olarak vatandaşların sosyal hayata katılma çekingenlikleri devam ederken işletmelerin mali dengesini sağlaması zaman alacaktır” dedi.

Salgın döneminde yaklaşık 33 milyar TL tutarında Kısa Çalışma Ödeneği desteği verildiğini hatırlatan Gürsel Baran, şu görüşleri paylaştı: “Salgından etkilenen sektörler belli. Bu sektörlere, Kısa Çalışma Ödeneği başta olmak üzere teşvik ve istihdam artırıcı desteklerin salgın süreci tamamıyla son buluncaya kadar devam etmesi hem çalışanlara hem işverene sonuç olarak ülkemize fayda sağlayacaktır.”

Sanayide nitelikli insan kaynağı için şart

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, 31 Mart 2021’de sona erecek olan Kısa Çalışma Ödeneği desteğinin, sanayi işletmelerinin nitelikli insan kaynağını kaybetmemesi için devam etmesi gerektiğini belirtti.

Özdebir’in değerlendirmesi şöyle: “Pandemi sürecinde ülkemiz de tüm dünya ile birlikte zor bir dönemden geçiyor. Ülkemizin üretim gücünü kaybetmemesi için sanayi işletmelerimizin nitelikli insan kaynağını muhafaza edebilmesi lazım. Özellikle Nace koduna göre belirlenecek imalat sanayi sektörlerinde kısa çalışma ödeneği mutlaka devam etmeli.  Böylece işten çıkarmalar da belli ölçüde yavaşlar. Sıkıntıya düşen firmalarımız da bu imkandan faydalanarak, yetişmiş elemanlarını çıkarmak zorunda kalmayacak ve çalışanlarımız da işlerini kaybetmeyecek.”

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.