Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

İSPANYOLLAR RAYLI ÇABASINDAN ETKİLENDİ

İspanyollar Ostim'in Raylı Çabasından Etkilendi İspanya Raylı Sistemler Kümesi Ostim'de Anadolu Raylı Sistemler Kümesi faaliyetleri yabancıların gündemine girdi. İspanya Raylı sistemler Kümesi Ostim'i ziyaret ederek geniş bilgi aldılar.
Ostim Editör
30 Ekim 2012 14:50

 İspanyollar Ostim'in Raylı Çabasından Etkilendi İspanya Raylı Sistemler Kümesi Ostim'de Anadolu Raylı Sistemler Kümesi faaliyetleri yabancıların gündemine girdi. İspanya Raylı sistemler Kümesi Ostim'i ziyaret ederek geniş bilgi aldılar. Küme üyesi firmaları yakından tanıyan İspanyollar işbirliği arayışlarını hızlandınnak niyetlerini bildirdiler. ARUS üyesi firmaların üretim kapasite ve potansiyelini öğrenen İspanyol heyeli kümenin kısa süre içinde oluşturduğu etki gücünden memnun oldular. ARUS başkanı Ziya Burhanettin Güvenç; Türkiye'nin hızlı tren işletmeciliği yapan dünyada 8, Avmpa'da 6'ıncı ülke olduğunu hatırlatarak, 'Dünyada şu anda 7 ray üreticisi var bunlardan birisi KARDEMİR. Teker ve sinyalizasyonda da ilk 10 içindeyiz. Adapazarı'nda hızlı tren fabrikası yapılıyor, hızlı tren üretiminde de dünyada ilk 10 içinde olması hedefleniyor.' Dedi. İspanyol heyetine bilgi veren Güvenç; Türkiye' deki yolcu ve yük taşıması raporlarına göre yolcu taşımasının yüzde 95'i karayolu, yüzde 3'ü demiryolu ve yüzde 2'si havayolu ile yapılmakta olduğunu bunun yanında yük taşımasının yüzde 90' ı karayolu, yüzde 5'i demiryolu ve yüzde 5'i denizyolu ile gerçekleştirildiğini hatırlatarak Sakarya-Düzce-Bolu-ZonguldakKarabük-Kastamonu- Havza demiryolu projelerinin heyecan verici olduğunu söyledi. Anadolu Raylı Sistemler Kümelenmesinin özel teşebbüs firmalarından Durmazlar A.Ş. Bozankaya A.Ş., ABB ve diğer kuruluşlardan katılımcıların ve Demiryolu Taşımacılan Derneği temsilcisinin yerlileştirme konusuna çok önem verdikleri "Devletimizin Raylı Sistemler yatınmlarında en az yüzde 51 yerli üretim tercihinin ülkemizdeki Raylı Sistemler üretim yatınmlannı hızlandıracağını, iyi değerlendirilirse önümüzdeki 20-30 yıllık vizyonda Türkiye'deki Raylı Ulaşım Sistemleri yatırım, üretim, test ve istihdam pazar büyüklüğünün 800 milyar dolan geçeceğini vurguladılar.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.